NASA, Siber Saldırılara Karşı Çalışanlarını Uyardı

NASA, tüm çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, son haftalarda artan siber saldırılara karşı uyarılarda bulundu.

Ali
Çar, 08/04/2020 - 19:25
Güvenlik
NASA, Siber Saldırılara Karşı Çalışanlarını Uyardı

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), 6 Nisan 2020'de tüm çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, son haftalarda artan siber saldırılara karşı uyarılarda bulundu.

SpaceRef tarafından yayınlanan ve NASA tarafından tüm çalışanlara gönderilen e-postada, COVID-19 salgını sırasında evden çalışan personeli hedef alan siber saldırı dalgasının keşfedildiği söylendi.

NASA, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca NASA'nın Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) tarafından engellenen bu saldırıların, phishing ve NASA sistemlerine yönelik kötü amaçlı yazılım saldırılarından oluştuğunu, ayrıca kötü amaçlı internet sitelerine giriş denemelerinde de artış olduğunu söyledi.

Çalışanlara gönderilen e-postada NASA, "NASA çalışanları ve yüklenicileri, ulus devletlerin ve siber suçluların, NASA'nın elektronik cihazlarını, ağlarını ve kişisel cihazlarını kullanmak ve hedeflemek için COVID-19 salgınını aktif olarak kullandıklarının farkında olmalıdır" dedi.

Yetkililer, çalışanlarına bu saldırılardan korunmak için bazı önerilerde bulundu:

  • Çalışmaya başlamadan önce NASA'nın VPN'ini kullanın.
  • NASA bilgisayar sistemlerinizde/cihazlarınızda kişisel e-postanızı veya kişisel sosyal medya hesabınızı açmaktan kaçının. Ayrıca kısa mesajlardaki ve sosyal medyadaki bağlantılara tıklamadan önce dikkatli olun.
  • Kişisel e-postanızı ve sosyal medya hesabınızı NASA sistemlerinden ayrı tutun.
  • NASA elektronik cihazlarınızın gerekli yamaları ve güncellemeleri aldığından emin olun.
  • Onaylı ve yetkili yazılım, video ve telekonferans sistemlerini kullanın.
  • Hassas bilgiler içeren NASA'ya ait e-postaları, şifrelemek de dahil olmak üzere NASA ilkelerine uygun olarak korumaya devam edin.
  • E-postalarınızda kişisel veya finansal bilgilerinizi paylaşmayın ve bu bilgileri isteyen e-postalara yanıt vermeyin.
Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.