Microsoft'tan 2020 Seçimleri İçin Önlem

Microsoft, ABD'deki 2020 başkanlık seçimlerinde kullanılacak olan Windows 7'li oy sistemleri için güvenlik desteği vereceğini söyledi.

Ali
Ct, 21/09/2019 - 02:42
Güvenlik
Microsoft'tan 2020 Seçimleri İçin Önlem

Microsoft bugün yaptığı duyuru ile 2020'de yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde kullanılması planlanan ve Windows 7 kullanan oy sistemleri için güvenlik desteği vereceklerini söyledi.

Microsoft, Windows 7 desteğini 14 Ocak 2020'de sonlandıracağını daha önceden duyurmuştu ancak bazı sistemler hâlâ Windows 7'yi kullanmaya devam ediyor ve bu bazı güvenlik sorunlarına neden oluyor. Bir de bu sistemler bir ülkenin oy sistemlerinde kullanılıyorsa işler o zaman daha tehlikeli bir hâl alıyor.

Microsoft da bu durumun farkında olarak 2020'de yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinde kullanılacak Windows 7'li oy sistemlerinin güvenliği için bazı adımlar atacak.

Şirket, 2020 seçimlerine yaklaşırken Windows 7 kullanan nispeten az ama yine de önemli sayıda sertifikalı oylama makinesi olduğunu ve seçimlere kadar bu makinelerin daha yeni işletim sistemlerine geçmelerinin uzun sertifikasyon süreçlerinden dolayı mümkün olmadığını bildiklerini, bu yüzden bu makineler için ücretsiz olarak güvenlik güncellemeleri sağlayacaklarını söyledi.

Microsoft ayrıca, Azure'daki en gelişmiş güvenlik özelliklerini kullanma konusunda rehberlik ve teknik yardım sağlamak üzere Azure müşterisi olan seçim makamlarıyla birlikte çalışacaklarını söyledi.

Son olarak Microsoft, yetkilileri bilgisayarlarını Windows 10'a yükseltmeleri konusunda uyardı ve bu işlemi yapmanın oy makinelerindeki gibi zor olmadığını çünkü herhangi bir sertifikasyon sürecinin bilgisayarlar için geçerli olmadığını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.