Microsoft Güvenlik Olayı Bildirdi

Microsoft, müşteri destek veritabanının yaklaşık bir ay boyunca korumasız bir şekilde durduğunu söyledi.

Ali
Çar, 22/01/2020 - 22:55
Güvenlik
Microsoft Güvenlik Olayı Bildirdi

Microsoft bugün paylaştığı blog gönderisinde, Aralık 2019'da müşteri destek veritabanının yaklaşık bir ay boyunca korumasız olarak durduğunu söyledi.

Microsoft blog gönderisinde, 5 Aralık 2019'da veritabanının güvenlik yapılandırmalarındaki yapılan yanlışlıktan dolayı 31 Aralık'a kadar korumasız bir şekilde durduğunu, sorunun bildirilmesi üzerine mühendislerin hatayı giderdiklerini söyledi.

Veritabanını keşfeden siber güvenlik araştırmacısı Bob Diachenko, veritabanında e-posta adresleri, IP adresleri ve destek olaylarının ayrıntılarını içeren yaklaşık 250 milyon kayıt olduğunu söyledi.

Microsoft, kayıtların çoğunun kişisel bilgiler içermediğini, söz konusu veritabanında depolanan verilerin kişisel bilgileri kaldırmak için otomatik araçlarla düzeltildiğini söyledi.

Ancak şirket, bazı durumlarda (Destek sistemine standart formatın dışında bir e-posta adresi girmek gibi) bu sistemin çalışmadığını bu yüzden verileri değiştirilmeden veritabanında barındırılan kullanıcılara olayı bildirmeye başladıklarını söyledi. Ayrıca Microsoft, verilerin kötü amaçlı olarak kullanılmadığını da belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.