Mesajlarınız Güvende Olmayabilir

Araştırmacılar, günlük hayatta kullandığımız mesajlaşma uygulamalarının güvende olmadığını tespit etti.

Ali
Çar, 12/12/2018 - 18:18
Güvenlik
Mesajlarınız Güvende Olmayabilir

Cisco Talos araştırmacıları, milyarlarca insanın kullandığı WhatsApp, Telegram ve Signal uygulamalarının "uçtan uca şifreleme" algoritmaları kullanmalarına rağmen, saldırganlar tarafından mesajların dinlenebileceğini söyledi.

WhatsApp, Telegram ve Signal uygulamalarının, kullanıcılarına sunduğu "uçtan uca şifreleme" algoritması, alıcılar ile göndericiler arasında tüm iletişimi şifreliyor. Ancak bu noktada yani "uçtan uca şifreleme" algoritmasının uygulamaya geçirilmesi noktasında bazı zafiyetler mevcut. Bu algoritmalar, alıcı ile gönderici arasında iletişim kurulurken güvenliği sağlar ancak veriler son kullanıcıya ulaştığında herhangi bir koruma sağlamazlar.

İşte Cisco Talos araştırmacıları da bu noktaya değindiler. Yani bu uygulamalarda kullanılan şifreleme algoritmaları tam anlamıyla güvenliği sağlayamıyor.

Sonuç olarak şirketler, kullanıcılara her ne kadar mesajlarının güvende olduğunu söylese de aslında kullanılan algoritmaların kısmi bir güvenlik sağladığı tespit edildi. Bu noktada şirketlerin söz konusu zafiyetleri ortadan kaldırmak için "son nokta teknolojisini" kullanmaları gerekmektedir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.