Kuzey Kore'nin Hedefi: Kripto Para

BM Güvenlik Konseyi uzmanlarının hazırladığı bir rapora göre Kuzey Kore destekli hack grupları, finansal kurumları ve kripto para borsalarını hedefliyor.

Ali
Çar, 13/03/2019 - 17:32
Güvenlik
Kuzey Kore'nin Hedefi: Kripto Para

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi uzmanlarının hazırladığı bir rapora göre Kuzey Kore destekli hack grupları, finansal kurumları ve kripto para borsalarını hedefliyor.

Uzmanlar hazırlanan raporda, "Siber uzay, Kuzey Kore tarafından yasa dışı ve gizli operasyonları yürütmek için asimetrik bir araç olarak kullanılıyor" dedi.

Raporda, kripto para borsalarını hedef alan saldırıları gerçekleştiren hack gruplarının Kuzey Kore tarafından desteklendiği, böylelikle hack gruplarının ele geçirdiği yüklü miktarda kripto paraların kanıt bırakmadan veya dikkat çekmeden Kuzey Kore'nin eline geçtiği söylendi.

BM raporunda, "Bir tahmine göre, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Ocak 2017 ile Eylül 2018 arasında Asya'da kripto para borsalarındaki döviz işlemlerine karşı en az beş başarılı saldırı gerçekleştirdi ve toplam 571 milyon dolar zarar verdi" denildi.

Bazı siber güvenlik uzmanlarına göre bu saldırıların arkasındaki grup, "Lazarus Group" olarak bilinen ve Kuzey Kore tarafından desteklendiği düşünülen bir hack grubudur.

Ayrıca raporda, Kuzey Kore'nin desteklediği hack gruplarının önümüzdeki zamanlarda saldırılarını artıracağı ve bu saldırıların yine finans sektörünü hedef alacağı belirtildi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.