İsveç Polisi Casus Yazılım Kullanacak

İsveç İçişleri Bakanlığı, kolluk kuvvetlerine şüpheli kişilerin telefonlarına casus yazılım yerleştirme yetkisi verecek.

Ali
Per, 24/10/2019 - 23:47
Güvenlik
İsveç Polisi Casus Yazılım Kullanacak

Günümüzde bazı ülkeler çeşitli suçları işlemiş şüphelileri takip etmek ve soruşturmaları netleştirmek için şüphelilerin mesajlaşmalarının dinlenmesi veya telefonlarının casus yazılımlarla takip edilmesi gibi yetkileri kolluk kuvvetlerine vermeye başladı.

Bu ülkelerin arasına şimdi de İsveç katılıyor. Bu salı, İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg tarafından yapılan açıklamada, kolluk kuvvetlerine şüphelilerinin telefonlarına casus yazılım yerleştirme yetkisinin verileceği söylendi.

Polise verilecek yetkiler, çete ve şiddet suçları şüphelileri üzerinde uygulanacak. Bu yetkiler polisin, şüphelilerin cihazlarına bir casus yazılım yerleştirerek onların şifreli mesajlaşmalarını, sesli veya görüntülü aramalarını gerçek zamanlı olarak dinlemelerini sağlayacak ve böylelikle muhtemel olaylara karşı gerekli tedbirler önceden alınacak.

İsveç polisine 1 Mart 2020'de verilecek olan bu yetkiler, çete ve şiddet suçları şüphelileri için yapılan soruşturmalarda kolluk kuvvetlerinin gücünün arttırılması amacı güden 34 maddelik bir tasarının parçası.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.