"IŞİD İçin Özel Gentoo Linux Yapacağım"

ABD'de IŞİD'e maddi destek sağladığı sebebiyle tutuklanan bir öğrenci, örgüt için özel bir Gentoo Linux dağıtımı yapacağını söyledi.

Ali
Çar, 20/11/2019 - 23:56
Güvenlik
"IŞİD İçin Özel Gentoo Linux Yapacağım"

ABD makamları tarafından tutuklanan 20 yaşındaki bir üniversite öğrencisi, IŞİD için özel olarak bir Gentoo Linux dağıtımı yapacağını söyledi.

Mahkeme belgelerine göre Thomas Osadzinski adlı öğrenci, Mart ayında online olarak bir FBI ajanıyla yaptığı konuşmada, IŞİD üyeleri için özel bir Gentoo Linux dağıtımı yapacağını söyledi.

Osadzinski ajan ile yaptığı konuşmada, yapacağı şeyden "yeni ve çok değerli bir proje" olarak bahsetti. Osadzinski, "IŞİD destekçileri için herhangi bir bilgisayarda çalışabilen çok hafif, hızlı ve güvenli olacak özel bir Gentoo Linux sürümü geliştireceğim" dedi.

Osadzinski, söz konusu dağıtımı kendi başına geliştireceğini, sürüm güncellemelerini online bir sohbet odası aracılığıyla yayınlayacağını söyledi ve ekledi: "Çok güvenli olacak. Kurulan daha az şey olduğunda, işletim sisteminin kırılması daha zor."

Öğrenci, FBI ajanlarıyla yaptığı daha sonraki konuşmalarda, "İşletim sisteminin neredeyse hazır olduğunu" ve "İstihbarat teşkilatları tarafından hacklenmesinin daha zor olacağını" söyledi.

FBI, tutuklanan şahsın DePaul üniversitesinde Python programlama, bilgi sistemleri, uygulamalı ağlar, güvenlik ve bilgisayar bilimi derslerini aldığını bu yüzden zanlının teknik bilgiye sahip olduğunu söyledi.

Thomas Osadzinski eğer IŞİD'e maddi destek sağlamaktan suçlu bulunursa, 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.