iPhone Ekran Kilidi Kırıldı

Bir kullanıcı, iPhone'un ekran kilidini kırmayı başardı.

Ali
Pa, 04/11/2018 - 15:46
Güvenlik
iPhone Ekran Kilidi Kırıldı

Geçtiğimiz günlerde Apple, iOS 12.1 güncellemesini yayınlamış ve birçok yeni özelliği kullanıcılarına sunmuştu. iOS 12.1 yeni özellikleriyle gündemdeki yerini korurken şimdide iOS 12.1'in, ekran kilidinin kırılmasına olanak tanıyan bir güvenlik zafiyetini ortaya çıkardığı tespit edildi.

iOS 12.1 güncellemesiyle ortaya çıkan ve telefonun "ekran kilidinin" kırılmasına yol açan zafiyeti tespit eden ise Jose Rodriguez adlı bir kullanıcı. Jose, zafiyetin nasıl gerçekleştiğini gösterdiği bir video yayınlayarak gayet basit bir şekilde muhtemel saldırganların ele geçirdikleri bir iPhone'nun rehberine ulaşabileceklerini gösterdi.

Jose, çektiği videoda ilk önce şifre konulmuş bir iPhone'u (iOS 12.1 güncellemesi almış) alıyor ve Siri'ye sesli komut vererek başka birisini arıyor. Sonra o kişiyi ararken, arama menüsünden FaceTime özelliğini açıyor ardından telefonu uçak moduna alıyor. Daha sonra ise FaceTime menüsünden sağ alttaki üç noktaya tıklayarak "yeni kişi ekle" seçeneğine tıklıyor ve karşısına telefondaki rehberdeki tüm kişiler ve kişilerin bilgileri geliyor.

Bu güvenlik zafiyetinin kötü niyetli kişiler tarafından uygulanabilmesi için ise telefonunuzun onların eline geçmesi gerektiğini de belirtelim.

Güvenlik Güncelleştirmesi Yayınlanacak Mı?

Apple'ın önümüzdeki günlerde söz konusu güvenlik zafiyetiyle ilgili bir güvenlik güncellemesi yayınlaması bekleniyor.

 

 

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.