İnsülin Pompaları Hacklenebilir

Dünyanın en büyük tıbbi cihaz şirketi Medtronic, insülin pompalarının hacklenebileceğini söyledi.

Ali
Ct, 29/06/2019 - 20:39
Güvenlik
İnsülin Pompaları Hacklenebilir

Medikal ürünler sektöründe lider şirket olan İrlanda merkezli Medtronic, bazı insülin pompası modellerinde güvenlik zafiyetleri olduğunu ve bunun hastaların hayatını tehlikeye attığını söyledi.

Resmi siteden yapılan duyuruda, siber güvenlik araştırmacılarının MiniMed 508 ve MiniMed Paradigm insülin pompalarında bazı kritik güvenlik açıkları bulduğu söylendi.

Araştırmacılar, gerekli ekipman ve bilgiye sahip olan hackerların zafiyetten yararlanarak söz konusu insülin pompalarını hackleyebileceğini ve bunun hastaların hayatını kaybetmesine sebep olabileceğini söyledi.

Araştırmacıların tespitlerine göre hackerlar, insülin pompalarına bağlanılmasına ve veri paylaşılmasına olanak tanıyan CareLink uygulamasına ait USB cihazı gibi davranarak, insülin pompalarına istedikleri komutları gönderebilirler.

Yetkililer, kullanıcıların söz konusu güvenlik zafiyetinden etkilenmemesi için MiniMed 670G gibi daha güvenli modellere geçilmesi gerektiğini ve kullanıcılarına durum hakkında bilgilendirme e-postası gönderildiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.