İngiltere Savunma Bakanı Görevden Alındı

İngiltere Başbakanı Theresa May, "bilgi sızdırma" soruşturması sonucunda Savunma Bakanı Gavin Williamson'ı görevden aldı.

Ali
Çar, 01/05/2019 - 22:12
Güvenlik
İngiltere Savunma Bakanı Görevden Alındı

İngiltere Başbakanı Theresa May, "bilgi sızdırma" soruşturması sonucunda Savunma Bakanı Gavin Williamson'ı görevden aldı.

Geçen hafta İngiltere Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Huawei'nin 5G sistemlerine erişmesine sınırlı izin verme kararı aldığı basına sızdırılmış ve ardından yetkililer bu bilginin basına nasıl sızdırıldığına dair bir soruşturma başlatmıştı.

Başlatılan soruşturmanın sonucu olarak ise bugün, Başbakanlıktan yapılan bir açıklamayla Savunma Bakanı Gavin Williamson'ın görevden alındığı kamuoyuna duyuruldu.

Açıklamaya göre Gavin Williamson'ın görevden alınma nedeni olarak, "Ulusal Güvenlik Konseyi'nde tartışılan bilgilerin izinsiz bir şekilde paylaşılması" gösterildi.

BBC'nin haberine göre İngiltere Başbakanı Theresa May'in Savunma Bakanı Gavin Williamson'ı görevden aldığına dair mektubunda, "Ulusal Güvenlik Konseyi'nde konuşulan konuların o güvenli ortamda kalması gerekir. Ulusal Güvenlik Konseyi'nin tüm katılımcıları soruşturmaya yardımcı oldu ve çalışanlarından da aynılarını talep etti. Siz aynı davranışta bulunmadınız. Bu yüzden bu sızıntının sizin sorumluluğunuzda olduğuna dair son kanıtları size iletiyorum. Bu sızıntının mantıklı başka bir açıklaması bulunmuyor" ifadelerine yer verildi.

Kendisinin ve ekibinin bilgi sızdırmadığını söyleyen Gavin Williamson'ın yerine ise Uluslararası Kalkınma Bakanı Penny Mordaunt getirildi.

ABD'nin iddialarıyla başlayan Huawei krizi sadece ABD'de kalmamış ve İngiltere, Avustralya gibi ABD'nin müttefiki olan ülkelere de sıçramıştı. ABD'nin "siber güvenlik" endişeleri nedeniyle dile getirdiği Huawei'nin Çin istihbaratıyla ortak çalıştığı iddiası, ABD müttefiklerinin de Huawei'yi incelemesine neden olmuştu.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.