Huawei: Çalışmalar 5 Yıl Sürebilir

Huawei, İngiliz hükümetinin isteklerini yerine getirme çalışmalarının 5 yıla kadar sürebileceğini söyledi.

Ali
Ct, 09/02/2019 - 21:03
Güvenlik
Huawei: Çalışmalar 5 Yıl Sürebilir

Dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi olan Huawei, son zamanlarda ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin siber güvenlik endişeleriyle ve yaptırımlarıyla karşı karşıya kalıyor.

ABD ve bazı Avrupa ülkeleri, ülkelerindeki 5G teknolojileri için ihtiyaç duyulan sistemlerin Huawei tarafından sağlanmasına izin vermiyor. Bunun gerekçesi olarak ise Huawei'in Çin istihbaratıyla ortak çalışmasını gösteriyorlar. Huawei ise her zaman bu casusuluk iddialarını reddediyor.

Huawei'e karşı olan ülkelerden olan İngiltere tarafından, geçtiğimiz temmuz ayında bir rapor yayınlanmış ve bu raporda Huawei'in ağ ekipmanları ile ilgili teknik ve tedarik zinciri sorunları olduğu ve bu sorunların güvenlik riskleri yaratabileceği söylenmişti.

Huawei cephesi ise söz konusu kaygıları gidermek için 2 milyar dolar harcama taahhüdünde bulundu. Ayrıca Huawei'den Ryan Ding yaptığı açıklamada, "Bu karmaşık bir süreçtir ve somut sonuçları görmek en az üç ila beş yıl alacaktır. İngiltere hükümetinin bunu anlayabileceğini umuyoruz" dedi.

Ayrıca İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Konseyi ise sorunları çözmek için Huawei ile sürekli iletişim içinde olduklarını belirtti.

Son olarak İngiliz yetkililer, istihbarat ve sanayi yetkilileri tarafından denetlenen özel bir şirket laboratuarında Huawei ekipman incelemelerinde casusluğa dair hiçbir kanıt bulamadıklarını söyledi. 

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.