Herkes İçin Şifreleme: Adiantum

Google, akıllı telefonlar ve diğer akıllı cihazlar için tasarladığı yeni şifreleme teknolojisi olan Adiantum'u duyurdu.

Ali
Pa, 10/02/2019 - 23:10
Güvenlik
Herkes İçin Şifreleme: Adiantum

Google, akıllı telefonlar ve diğer akıllı cihazlar için tasarladığı yeni şifreleme teknolojisi olan Adiantum'u duyurdu.

Google, şuan ki Android cihazlarda kullanılan şifreleme teknolojisinin, düşük donanımlı cihazları son derece zorladığını ve bunun kullanıcı deneyimini düşürdüğünü, bunun için yeni bir şifreleme teknolojisi olan Adiantum'u geliştirdiklerini söyledi.

Paylaşılan blog gönderisinde, şifrelemenin kullanıcıların güvenliği için son derece önemli olduğu ve şifrelemenin dijital güvenliğin temelini oluşturduğu ancak şifrelemenin her zaman pratik olmadığını çünkü şifrelemenin bazı bilgisayarları, akıllı telefonları ve diğer cihazları kullanılamaz duruma getirecek kadar yavaşlattığı söylendi.

Google, geliştirdiği Adiantum teknolojisiyle sözü edilen yavaş yani düşük donanımlı cihazları da performanslarından ödün vermeden güvenli hale getirmeyi planlıyor. 

Google, Android cihazlarda hâlihazırda kullanılan şifreleme teknolojisi olan AES'in düşük donanım özelliklerine sahip cihazların performanslarını olumsuz yönde etkilemekte olduğunu belirtti.

Adiantum'un ilk önce hangi cihazlarda kullanılmaya başlanacağı veya ne zaman kullanılmaya başlanacağı bilinmemekle beraber Adiantum'un ilk olarak Google'ın kendi cihazlarında kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.