"Her Gün 500 Siber Saldırı Engelleniyor"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye'deki şirketlere her gün gerçekleştirilen yaklaşık 500 siber saldırının engellendiğini söyledi.

Ali
Çar, 24/07/2019 - 23:53
Güvenlik
"Her Gün 500 Siber Saldırı Engelleniyor"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Sanayi Odası Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı'nın ardından bazı açıklamalar yaptı.

Turhan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM) finans, kamu, güvenlik kuruluşları başta olmak üzere Türkiye'deki şirketlere düzenlenen siber saldırıları engellediğini söyledi.

Bakan, "Devlet olarak Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezini kurduk. Burada tehditleri engelliyoruz. Özellikle finans, kamu, güvenlik kuruluşlarımıza yapılan saldırıları engellemeye çalışıyoruz. Günde yaklaşık 500 adet saldırı bertaraf ediliyor" dedi.

Ayrıca Bakan Turhan, Türkiye'deki internet altyapısına dair bir açıklama da yaptı. Bakan, 350 bin kilometre olan fiber hattın, gelecek birkaç yıl içerisinde 500 bin kilometreye çıkmasını öngördüklerini belirtti ve "Şehirler arası yapmak kolay da şehir içinde yaparken dikkatli olmamız lazım. Belediyeler bu konuda operatörleri haraca bağlamış durumda, bu da ayrı sıkıntı, bununla ilgili mevzuat düzenlemesi yapıyoruz" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.