Hackerlara 550 Bin Dolar Verecekler

Florida'nın şehirlerinden biri olan Lake City, bilgisayar sistemlerini ele geçiren hackerlara 550 bin dolar fidye vermeyi kabul etti.

Ali
Çar, 26/06/2019 - 22:35
Güvenlik
Hackerlara 550 Bin Dolar Verecekler

Florida eyaletinde küçük bir şehir olan Lake City, bilgisayar sistemlerinin ele geçirilmesinin ardından hackerlara 42 Bitcoin vermeyi kabul etti.

Pazartesi günü toplanan belediye meclisi, hackerların şu anki kur ile yaklaşık 550 bin dolar değerinde olan 42 Bitcoin'lik fidye talebini ödemeyi kabul etti.

10 Haziran'da hackerlar tarafından belediyenin bilgisayar sistemlerine kötü amaçlı yazılım bulaştırılmıştı ve bu yazılım verileri şifrelemişti. Yetkililer ise bu durumun belediye hizmetlerinde aksamaya sebep olduğunu söylemişti.

Zararlı yazılımın bilgisayar sistemlerine bulaşmasından bir hafta sonra ise hackerlar, belediyeden 42 Bitcoin talep etmişlerdi.

Dün yetkililer tarafından yapılan duyuruyla ise belediyenin, söz konusu fidyeyi ödemeyi kabul ettiği söylendi. Ödeme işleminin ardından ise belediyenin IT çalışanlarının, şifrelenmiş verileri kurtarmak için hackerlardan şifre çözme anahtarını alması bekleniyor.

Yaşanan bu olay ile birlikte Florida eyaletinde hackerlara ikinci kez fidye ödenmiş oluyor. İlk olay geçen hafta Riviera City'nin hackerlara 65 Bitcoin (Şu anki kur ile yaklaşık 880 bin dolar değerinde) fidye ödemesiydi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.