Güvenli İnternet Günü Nedir?

5 Şubat'ta tüm dünya tarafından kutlanan "Güvenli İnternet Günü" nedir ve neden kutlanmaktadır?

Ali
Sa, 05/02/2019 - 23:16
Güvenlik
Güvenli İnternet Günü Nedir?

Bugün 5 Şubat, yani Güvenli İnternet Günü. Peki nedir bu Güvenli İnternet Günü?

1999 yılında Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan Güvenli İnternet Programı kapsamında 2004 yılında INSAFE (European Safer Internet Network) ağı kurulmuştur. Böylelikle çocuk ve gençlerin interneti belirli bir sorumluluk dâhilinde güvenle kullanmalarını destelemek ve onları internetin yasadışı ve zararlı içeriklerinden korumak amaçlanmıştır.

INSAFE, Avrupa'daki Güvenli İnternet Merkezlerinin koordinasyonunu sağlayan bir ağdır ve bu ağ tarafından, her yılın ikinci ayının ikinci haftasının ikinci günü kutlanılması için "Güvenli İnternet Günü" ilan edilmiştir ve 2004 yılından itibaren tüm dünyada kutlanmaya devam etmektedir.

Bu yıl, Güvenli İnternet Günü 5 Şubat olarak belirlendi ve tüm dünyada kutlandı. Bu yılki Güvenli İnternet Günü, "Hep birlikte daha iyi bir internete" sloganı ile İnternetin pozitif gücünü kutlayarak, internetin potansiyelini kullanarak insanları bir araya getirmeyi sağlamakta ve herkesi bu harekete katkı ve katılım sağlamaya teşvik etmektedir.

İnterneti güvenli bir hale getirebilmek için tüm dünyanın hep birlikte çalışması gerekmektedir. Eğer interneti çocuklar, gençler ve aslında tüm insanlar için güvenli bir yer haline getirebilirsek işte o zaman insanlığın geleceği güvende demektir.

"Hep birlikte daha iyi bir internete"

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.