Google Play Protect, Kullanıcıları Koruyamıyor

AV-TEST tarafından yayınlanan rapor, Google Play Protect'in kullanıcıları zararlı uygulamalardan korumakta yetersiz kaldığını ortaya koydu.

Ali
Sa, 10/03/2020 - 18:04
Güvenlik
Google Play Protect, Kullanıcıları Koruyamıyor

Güvenlik ürünlerinin çeşitli testlerle karşılaştırılmasını sağlayan AV-TEST'in son yayınladığı raporda, Google'ın Android kullanıcılarına Google Play içerisinde varsayılan olarak sunduğu Google Play Protect hizmetinin, kullanıcıları zararlı uygulamalardan korumada yetersiz kaldığı ortaya çıktı.

Yalnızca tüketiciler için üretilen antivirüs uygulamalarının test edildiği rapora göre Google Play Protect, yapılan testler sonucunda 6.700 kötü amaçlı yazılım örneğinin üçte birinden biraz daha fazlasını tespit edebildi.

AV-TEST, teste tabi tutulacak uygulamaların her birini üç ayrı testten geçirdi. Bu testler; koruma, performans ve kullanılabilirlik testleriydi. Koruma testinde uygulamaların 6.700 kötü amaçlı yazılımı tespit etmesi gerekiyordu. Performans testinde uygulamaların CPU'yu ve bataryayı ne kadar kullandığı test edildi. Kullanılabilirlik testinde ise antivirüs uygulamalarının, cihazdaki zararsız uygulamalara karşı nasıl davrandığı test edildi.

Antivirüs uygulamaları, her bir test kategorisinden maksimum 6 puan alabiliyordu ve böylece tüm testler sonucu en yüksek puanı alan antivirüs uygulaması 18 puan almış oluyordu.

Yapılan testler sonucu 7 uygulama (Uygulamaların üreticilerinin isimleri: Avira, Bitdefender, G Data, Kaspersky, NortonLifeLock, SK Telecom, Trend Micro) 18 puan alarak testin zirvesinde yer aldı. Zirvenin ardından 17.5 puan ile securiON'un uygulaması yerini aldı.

Google Play Protect, Kullanıcıları Koruyamıyor
Hangi antivirüs uygulamasının testlerden kaç puan aldığını gösteren tablo.

Listenin devamında 17 puan alan 4 uygulama, 16.5 puan alan 1 uygulama, 16 puan alan 3 uygulama ve son sırada 6 puan ile Google Play Protect yer alıyor.

Araştırmacılar, Google Play Protect haricindeki tüm uygulamaların, aldıkları puanlar neticesinde AV-TEST sertifikasını aldıklarını söyledi.

AV-TEST, "Google Play Protect'in algılama oranları (zararlı yazılım algılama oranları) gerçekten oldukça düşük olduğundan, iyi bir güvenlik uygulamasının kullanılması şiddetle önerilir" dedi.

AV-TEST'in de dediği gibi Android kullanıcılarının, cihazlarını zararlı uygulamalardan koruması için sadece Google Play Protect'e güvenmemesi gerekiyor.

Son olarak, AV-TEST'in hazırlamış olduğu rapora buradan ulaşabileceğinizi belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.