Google Home, Dinlememesi Gereken Sesleri Dinliyor

Google'ın akıllı ev sistemleri için geliştirdiği Google Home, normal şartlarda dinlememesi gereken sesleri dinliyor.

Ali
Çar, 05/08/2020 - 02:41
Güvenlik
Google Home, Dinlememesi Gereken Sesleri Dinliyor

Google'ın akıllı ev sistemleri için geliştirdiği Google Home, kullanıcıların çeşitli platformlar üzerinden bildirdiğine göre dinlememesi gereken sesleri dinliyor.

Google Home, bir evin içerisinde konumlandırılan ve ev içindeki bir asistan görevi gören akıllı bir cihazdır. Kullanıcılar bu asistan sayesinde, sadece sesli komutlarla TV'yi kontrol edebilir, yarın için hava durumunun nasıl olacağını öğrenebilir veya bir hatırlatıcı oluşturulabilir. Tüm bunları yapmak için ise ilk olarak kullanıcıların cihaza, "Ok Google" veya "Hey Google" komutunu vermesi gerekiyor.

Bu komutların dışında bir komutu veya sesi algılamaması gereken Google Home, kullanıcıların çeşitli sosyal paylaşım platformları üzerinden paylaştığı gönderilere göre başka sesleri de dinlemeye başladı.

Örneğin bir kullanıcı, Google Home'un, telefonuna "yangın alarmının çalıştığını" bildiren bir mesaj gönderdiğini söylerken, diğer kullanıcılar Google Home'un, cam kırılması sesi, alarm sesi ve hava kompresörü sesi gibi sesleri dinlediğini ve kendilerine bildirdiğini söyledi.

Bu söylemler kullanıcıların, "gizlilikleri" hakkında endişelenmelerine neden oldu ve bunun ardından bir Google sözcüsü, Google Home'un dinlenmemesi gereken sesleri dinlemesinin, en son yayınlanan güncelleme nedeniyle "yanlışlıkla" etkinleştirildiğini ve kullanıcıların geri dönüşlerinin ardından bu hatanın düzeltildiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.