Google, Gmail'i İzliyor

CNBC'nin haberine göre Google, kullanıcıların alışveriş verilerini, Gmail'deki e-postaları izleyerek takip ediyor.

Ali
Pa, 19/05/2019 - 13:25
Güvenlik
Google, Gmail'i İzliyor

CNBC'nin haberine göre Google, kullanıcıların alışveriş verilerini, Gmail'deki e-postaları izleyerek takip ediyor.

CNBC'de yayınlanan habere göre Google, kullanıcıların herhangi bir online mağazadan -örneğin Amazon gibi- yaptığı alışverişten sonra Gmail hesabına gönderilen e-postaları izliyor ve bu verileri tutuyor.

Google, kullanıcıların e-postalarına gönderilen online makbuzları analiz ediyor ve kullanıcıların, bu bilgileri "http://myaccount.google.com/purchases" adresinden görmesini sağlıyor.

Habere göre Google'ın, söz konusu alışverişleri takip etme işlemini kullanıcılar Google Pay kullanmasa bile yapabildiği söylendi. Yani bir kullanıcı online bir mağazadan Google Pay kullanmadan alışveriş yapsa dahi Google, bu işlemleri takip edebiliyor.

CNBC'den Todd Haselton'ın, Google tarafından tutulan bu bilgilerin 2012 yılına kadar dayandığını söyledi. Bir Google sözcüsü söz konusu durum hakkında, "Satın almalarınızı, rezervasyonlarınızı ve aboneliklerinizi tek bir yerde kolayca görüntülemenize ve izlemenize yardımcı olmak için yalnızca sizin görebileceğiniz özel bir hedef oluşturduk. Bu bilgiyi istediğiniz zaman silebilirsiniz. Size reklam vermek için Gmail iletilerinizdeki hiçbir bilgiyi kullanmıyoruz ve bu, satın alma sayfasında gösterilen e-posta makbuzlarını ve onaylarını içerir" dedi.

Habere göre Google'ın gizlilik sayfası, satın alma işlemlerini sadece kullanıcıların görebileceğini söylüyor. Ancak gizlilik sayfasında, "Siparişlerinizle ilgili bilgiler diğer Google hizmetlerindeki etkinliğinize de kaydedilebilir" ibaresi de yer alıyor.

Google, CNBC'ye söz konusu izleme işleminin kapatılabileceğini söyledi ancak CNBC, izlemeyi kapatmayı denediğinde, izlemenin kapatılacağı bir seçenek bulamadı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.