FTC, "İzleme" Uygulamalarına Karşı Uyardı

ABD Federal Ticaret Komisyonu, akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda "izleme" amacıyla kullanılan uygulamalara karşı kullanıcıları uyardı.

Ali
Çar, 23/10/2019 - 23:53
Güvenlik
FTC, "İzleme" Uygulamalarına Karşı Uyardı

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), akıllı telefonlara ve bilgisayarlara kurulan ve cihazın sahibinin izlenmesini sağlayan uygulamalara karşı kullanıcıları uyardı.

İzleme uygulamaları, genellikle ebeveynlerin veya işverenlerin kullandığı, kurulduğu cihaz üzerinde çeşitli yetkilere sahip olan ve kullanıcının cihaz üzerinde yaptığı şeyleri takip etmek veya engellemek için kullanılan yazılımlardır.

FTC'nin internet sitesinden yapılan paylaşımda, PhoneSheriff, TeenShield, SniperSpy ve Mobile Spy gibi çeşitli izleme uygulamaları üreten Retina-X Studios'un uygulamalarının, çocukların ve çalışanların izlenmesi için tasarlandığını ancak uygulamaların kötü ellerde farklı amaçlar için kullanıldığı söylendi.

FTC'ye göre Retina-X Studios, uygulamaları satın alan kişilerin, bunları gerçek işlevinde kullanıp kullanmadığını kontrol etmedi. Ayrıca FTC, söz konusu uygulamaların kullanıcının izni olmadan arama geçmişi, kısa mesajlar, fotoğraflar, konum bilgisi ve tarayıcı geçmişi gibi bilgileri topladığını ve şirketin bunları barındırdığını söyledi.

Yetkililer şirketin, uygulamaların "meşru" amaçlar için kullandığını garanti etmesi, şimdiye kadar toplanan tüm verilerin silinmesi ve şirketin, daha iyi bir güvenlik politikası uygulaması gerektiğini, bu şartlar yerine getirilene kadar uygulamaların satışlarının yapılmasının engelleneceğini söyledi.

Ayrıca Retina-X Studios'un 2018 yılından beri, yaşadığı bir siber saldırı nedeniyle uygulamalarının satışını durduğunu belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.