FTC, 2 Şirkete Dava Açtı

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 2 şirkete siber saldırılara gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle dava açtı.

Ali
Cu, 26/04/2019 - 23:54
Güvenlik
FTC, 2 Şirkete Dava Açtı

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 2 şirkete siber saldırılara gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle dava açtı.

Federal Ticaret Komisyonu, siber saldırılara gerekli tedbirleri almadığı gerekçesiyle ClixSense ve i-Dressup şirketlerine dava açtı. Söz konusu iki şirket de geçtiğimiz yıllarda veri ihlaline maruz kalmıştı ve kullanıcı verilerini düz metin olarak sakladıkları için milyonlarca kullanıcı verisi hackerların eline geçmişti.

ClixSense, Eylül 2016'da bir siber saldırıya maruz kalmış, 6.6 milyondan fazla kullanıcı verisi hackerların eline geçmişti. Hackerlar kullanıcıların, isimlerini, doğum tarihlerini, e-posta adreslerini, posta adreslerini, kullanıcı adlarını ve şifreleri ele geçirmişti. Hackerlar daha sonra elde ettikleri bu verileri dark web üzerinden satmıştı.

i-Dressup ise ClixSense'e yapılan saldırıdan iki hafta sonra bir siber saldırıya uğramıştı ve yine bu şirket de kullanıcı verilerini düz metin olarak saklıyordu.

FTC ise şimdi, söz konusu iki şirkete de "siber saldırılara karşı gerekli tedbirleri almama" suçundan dava açtı. Açılan bu davaların, iki şirkete de maddi olarak zarar vermesi olası bir durum olarak gözüküyor zira bir şirket veri ihlallerinden korunmak için gerekli tedbirleri almıyorsa ve ardından bir veri ihlali gerçekleşiyorsa bu, şirketin hatası olarak tanımlanıyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.