Firefox, Bildirim Pop-Up'larını Engelleyecek

Firefox, gelecek yıldan itibaren web sitelerinin kullanıcılara bildirim göndermek için kullandığı pop-up'ları varsayılan olarak gizleyecek.

Ali
Pa, 03/11/2019 - 23:59
Güvenlik
Firefox, Bildirim Pop-Up'larını Engelleyecek

İnternet tarayıcılarında, web sitelerinin kullanıcılara bildirim göndermek için kullandığı "bildirim pop-up'ları" gelecek yıl yayınlanacak güncellemeyle artık Firefox tarafından gizlenecek.

Bildirim pop-up'ları, birçok web sitesinin kullandığı, kullanıcıların onaylaması durumunda onlara web sitesi açık olmasa dahi bildirim gönderilmesine olanak tanıyan eklentilerdir ve çoğu tarayıcıda bu özellik kullanımdadır.

İnternet siteleri bu özelliği kullanıcıları sitelerini açmasa bile onlara sitelerindeki gelişmelerden, haberlerden vb. şeylerden haberdar etmek için kullanır ve bu, oldukça kullanışlı bir eklentidir. Ancak bazı kötü amaçlı siteler bu özelliği farklı amaçlar için kullanmaktadır. Bu siteleri ziyaret eden kullanıcılar eğer karşılarına gelen "bildirim pop-up'larını" onaylarsa bu siteleri daha sonra ziyaret etmeseler bile kendilerine o sitelerden çeşitli bildirimler gelebiliyor.

Bu bildirimler kimi zaman spam veya reklam içerikli bildirimler olsa da kimi zaman kullanıcıları phishing siteleri gibi sitelere yönlendiren bildirimler de olabiliyor.

ZDNet'in özel haberine göre Firefox, Ocak 2020'de yayınlayacağı güncellemeyle söz konusu bildirim pop-up'larını varsayılan olarak gizleyecek. Firefox, kullanım istatistiklerine baktıklarında kullanıcıların %97'sinin bu bildirimleri almayı reddettiğini veya ayarlardan tamamıyla bildirimleri kapattıklarını tespit ettiklerini söyledi.

Yayınlanacak güncellemeyle bildirimler artık pop-up penceresi olarak kullanıcıların karşısına çıkmayacak. Bunun yerine URL çubuğunda bulunan bir simge o sitenin bir bildirim penceresi açmak istediğini "titreme" efektiyle gösterecek ve kullanıcı bu simgeye tıklamadığı sürece karşısına pop-up penceresi çıkmayacak.

Bildirim efektinin varsayılan olarak gizlenmesiyle birlikte kullanıcıların rahatsız edici spam bildirimlerden ve kötü niyetli sitelere yönlendirilme probleminden kurtulması planlanıyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.