Fidye Yazılımı, 300 Kişiyi İşsiz Bırakabilir

The Heritage Company'nin 300'den fazla çalışanı, şirketin yaşadığı fidye yazılımı saldırısının ardından işsiz kalabilir.

Ali
Ct, 04/01/2020 - 23:35
Güvenlik
Fidye Yazılımı, 300 Kişiyi İşsiz Bırakabilir

ABD'de kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için telefon yoluyla bağış toplayan bir şirket olan The Heritage Company, yaşadıkları bir fidye yazılımı saldırısının ardından çalışanlarına bir mektup göndererek şirketin geçici süreliğine kapatıldığını söyledi.

Şirket CEO'su Sandra Franecke, 25 Aralık 2019'dan birkaç gün önce çalışanlarına gönderdiği bir mesajda, şirketin Ekim ayında bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını, şirketin verileri kurtarmak için hackerların istediği fidye miktarını ödediğini ve IT ekibinin tüm sistemleri eski haline getirmek için uzun süredir çalıştığını ancak bu işlemin daha da uzun süreceğini söyledi.

CEO, fidyenin ödenmesinden ve sistemlerin eski haline döndürülmesi çalışmalarından ötürü yüzbinlerce dolar kaybettiklerini söyledi.

Çalışanlara gönderilen mesajda Franecke, yaşanan bu olayın sonuçlarının ilk başlarda bu kadar büyük olabileceğini tahmin etmediklerini ancak şimdi şirketin önünde iki seçenek olduğunu söyledi; şirketi tamamen kapatmak veya sorun çözülene kadar geçici süreliğine faaliyetleri durdurmak.

Çalışanlara gönderilen bu mesajda CEO, 2 Ocak'ta sorunun çözümü hakkında ne kadar ilerleme kaydettiklerini içeren yeni bir mesaj yayınlayacaklarını söyledi.

Şirket geçtiğimiz Salı gününe gelindiğinde ise yeni bir mesaj yayınladı ve çalışanlarına, sorunu çözmek için iki haftadır çok çalıştıklarını, ilerleme kaydetmelerine rağmen hâlâ çok işlerinin olduğunu söyledi ve ekledi: "Unutmayın, başka bir iş aramanızı engellemiyoruz. Lütfen kendinize, sevdiklerinize iyi bakın ve mutlu bir yeni yıl geçirin."

Bu olay, bir fidye yazılımının şirketleri maddi ve manevi olarak oldukça zor durumlara sokabileceğini gözler önüne seriyor. İşte bu yüzden ister büyük ister küçük ölçekli şirket olsun tüm kuruluşların fidye yazılımlarına karşı gerekli önlemleri alması gerekiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.