FBI: Siber Saldırı Şikâyetlerinde Artış Var

Bir FBI yetkilisi, son aylarda FBI'a iletilen siber saldırı şikâyetlerinde çok büyük bir artış olduğunu söyledi.

Ali
Pa, 19/04/2020 - 00:43
Güvenlik
FBI: Siber Saldırı Şikâyetlerinde Artış Var

Bir canlı yayına katılan FBI yetkilisi, son aylarda kendilerine iletilen siber saldırı şikâyetlerinde çok büyük bir artış olduğunu söyledi.

Bir canlı yayına katılan FBI Genel Müdür Yardımcısı Tonya Ugoretz, "FBI'ın İnternet Suç Şikâyet Merkezi (IC3) var. Ne yazık ki IC3 son birkaç aydır inanılmaz derecede meşgul" dedi.

Ugoretz, daha önceden internet üzerinden 1000 şikâyet aldıklarını ancak şu anda bu sayının 3000-4000 olduğunu ve şikayetlerin bazılarının COVID-19 ile ilgili siber suçlara ait olduğunu söyledi.

Yetkili, saldırganların COVID-19 ile ilgili domainler satın alarak, sahte vakıflar kurduğunu ve bunlar üzerinden çeşitli yalanlarla insanları dolandırdıklarını söyledi ve ekledi: "Ne yazık ki, aklınıza gelebilecek her şeyi yapıyorlar. Siber suçlular oldukça yaratıcı."

Ayrıca Ugoretz, siber saldırı şikâyetlerinin yanı sıra yabancı devletlerin, ulusal sağlık sektörünü ve ABD'nin COVID-19 ile ilgili araştırma yapan kuruluşlarını hedef aldığını söyledi.

FBI yetkilisi tarafından ifade edilen durumlar, daha önceden birçok siber güvenlik şirketi veya ilgili devlet kurumları tarafından da ifade edilmişti. Çünkü devlet destekli hackerların, ülkelerin birçok kurumu -özellikle sağlık kuruluşları- yoğunluk yaşarken bu durumdan yararlanması bilinen bir gerçek. İşte bu yüzden FBI gibi kurumlar, ülkelerindeki ilgili kurumları bu saldırı faaliyetlerinden haberdar ediyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.