FBI, İki Sosyal Mühendisi Tutukladı

ABD'de 7.500'den fazla insanı dolandırarak 10 milyon dolardan fazla gelir elde eden iki sosyal mühendis FBI tarafından tutuklandı.

Ali
Pa, 22/09/2019 - 23:58
Güvenlik
FBI, İki Sosyal Mühendisi Tutukladı

18 Eylül günü ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre kurbanları genellikle yaşlılar olan iki dolandırıcı, bilgisayar teknik destek hizmeti verdiklerini söyleyerek 7.500'den fazla kişiyi dolandırdı ve 10 milyon dolardan fazla gelir elde etti.

Bakanlık, FBI'ın Romana Leyva ve Ariful Haque adlı iki zanlıyı 18 Eylül günü tutukladığını (Romana Leyva Las Vegas'ta tutuklanırken Ariful Haque, New York'ta tutuklandı) söyledi ve dolandırıcılığın nasıl gerçekleştirildiği hakkında bazı bilgiler verdi.

Dolandırıcılar, kötü amaçlı internet sitelerini kullanarak kurbanların karşısına pop-up pencereler çıkartıyordu ve bu pencerelerde kurbanlara, "Bilgisayarınıza virüs bulaştı, virüsten kurtulmak için teknik destek telefon numarasını arayın" şeklinde mesajlar gösteriliyordu ve kurbanların dolandırıcılar tarafından belirtilen telefon numarasını araması sağlanıyordu.

Kurbanlar telefon numarasını aradığında ise dolandırıcılar sosyal mühendislik tekniklerini kullanarak onlardan bilgisayarlarındaki virüs sorununu çözmek için yüzlerce veya binlerce dolar ücret talep ediyorlardı.

Bakanlığın yaptığı duyuruya göre dolandırıcıların hedefi genellikle yaşlılardı ve bu işi Mart 2015 ile Aralık 2018 tarihleri arasında yapmışlardı.

Manhattan'dan Avukat Geoffrey S. Berman, "Bu sahtekarlık planı, toplumun en savunmasız üyeleri de dahil olmak üzere binlerce kurbanı aldattı" dedi

Adalet Bakanlığı, Romana Leyva ve Ariful Haque'nin dolandırıcılıktan elde ettikleri geliri bir dolandırıcılık ağı kurmak için kullandıklarını ve başka dolandırıcıları işe aldıklarını da belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.