Facebook'ta Veri İhlali Şüphesi

Sosyal medya devi Facebook, son zamanların en büyük veri ihlallerine ve skandallarına imza atmaya devam ediyor.

Ali
Per, 18/04/2019 - 23:36
Güvenlik
Facebook'ta Veri İhlali Şüphesi

Sosyal medya devi Facebook, son zamanların en büyük veri ihlallerine ve skandallarına imza atmaya devam ediyor.

Facebook yaptığı duyuruda, 1.5 milyon Facebook kullanıcısının e-posta kişilerine ait bilgileri, kullanıcıların izni olmaksızın kendi sunucularına aktardıklarını söyledi.

Şirketlerin, kullanıcılardan bazı bilgileri toplarken onlardan izin alması gerekmektedir. Ancak Facebook, yaptığı duyuruda kendilerinin bu izni kullanıcılardan almadığını itiraf etti.

Facebook, 2016 yılına kadar yeni kayıt olan kullanıcılara, e-posta kişilerini aktarma seçeneğini sunmaktaydı. Kullanıcılar isterlerse bu seçeneği onaylıyor ve e-postalarındaki kişiler Facebook arkadaşları olarak hesaplarına aktarılıyordu.

Ancak Facebook, 2016 yılından günümüze kadar Facebook'a yeni kayıt olan kullanıcılara, e-posta adresine kayıtlı kişileri Facebook'a aktarma seçeneği sunulmadığını ama sistemin, belirli zamanlarda bu işlemi yani e-posta kişilerini aktarma işlemini otomatik olarak yapmaya devam ettiğini söyledi.

Facebook'un duyurusuna göre şu ana kadar 1.5 milyon Facebook kullanıcısının e-posta kişilerine ait bilgiler Facebook sunucularına aktarılmış bulunmakta. Ancak şirket bu bilgilerin üçüncü taraflarla paylaşılmadığını ve bu verilerin silinmeye başlandığını belirtti. Ayrıca Facebook'un kullanıcılardan izinsiz veri topladığı için bir ceza alıp almayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.