Facebook'a Soruşturma Açıldı

Facebook'a, kullanıcı verilerini Microsoft, Apple ve Amazon gibi yüzlerce şirketle paylaştığı gerekçesiyle cezai soruşturma açıldı.

Ali
Per, 14/03/2019 - 23:37
Güvenlik
Facebook'a Soruşturma Açıldı

Dün, dünya çapında birçok kişi Facebook, Instagram ve WhatsApp'a erişmekte sorun yaşamıştı. Bu sorun saatlerce sürmüş ve kullanıcıların Facebook'un sahibi olduğu sosyal medya platformlarını kullanırken sorunlar yaşamasına neden olmuştu.

Bu sorunun bir siber saldırıdan dolayı kaynaklanmadığını söyleyen şirket yetkilileri, söz konusu sorunu çözmüş ve tekrardan her şey normal haline geri dönmüştü.

İşte Facebook, bu sorunla gündemdeyken bir olay daha yaşandı ve Facebook, gündemi bir daha işgal etti. New York Times'ın haberine göre Facebook'a, kullanıcı verilerini Microsoft, Apple ve Amazon gibi yüzlerce şirketle paylaştığı gerekçesiyle cezai soruşturma açıldı.

Haberde, Facebook'un kullanıcılarına ait kişisel verileri 150'den fazla şirketin kullanımına açmak için bazı anlaşmalar yaptığı ve bunu ticari amaçlar için yaptığı söylendi.

Haberdeki iddiaya göre Facebook'un "kullanıcı verilerini üçüncü taraflarla paylaşmıyoruz" demesine rağmen, Netflix, Spotify, Amazon, Apple, Sony ve Microsoft gibi şirketlerin kullanıcı verilerine ulaşmasına uzun bir süre daha izin verdiği söylendi.

Haberde, söz konusu cezai soruşturma kapsamında, en az iki akıllı telefon üreticisi ve bazı aygıt üreticilerinin ifadeye çağrıldığı belirtildi. Facebook cephesinden ise bir yetkili, soruşturmayı ciddiye aldıklarını ve takip ettiklerini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.