Facebook'a 5 Milyar Dolar Ceza

ABD Federal Ticaret Komisyonu, kullanıcı verilerini usulsüz kullandığı için Facebook'a 5 milyar dolar ceza kesti.

Ali
Per, 25/07/2019 - 23:40
Güvenlik
Facebook'a 5 Milyar Dolar Ceza

Sosyal medya platformları, diğer şirketlerin yaptığı gibi bazı kurallar çerçevesinde kullanıcılardan bazı bilgiler topluyor. Toplanan bu bilgiler, diğer şirketlerin veya internet sitelerinin topladığı verilerden daha büyük öneme sahip zira kullanıcılar sosyal medya platformlarına kişisel bilgilerinin çoğunu veriyor.

Sosyal medya platformları ise bu bilgileri üçüncü taraflarla paylaşmayacaklarını gizlilik ve kullanıcı sözleşmelerinde belirtiyorlar.

Ancak ne var ki bu sözleşmelere rağmen platformlarının kendileri, kullanıcı verilerini üçüncü taraflarla paylaşabiliyor. Facebook'un Cambridge Analytica skandalı da bu duruma örnek gösterilebilir.

Facebook'un 50 milyon kullanıcı verisini Cambridge Analytica şirketine vermesi hâlen dünya gündeminden tam anlamıyla düşmüş değil çünkü şirkete açılan davaların ve soruşturmaların ardı arkası kesilmiyor.

Şimdi ise ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından, Cambridge Analytica ihlali sebep gösterilerek ve bu ihlalde Facebook'un, kullanıcı verilerini usulsüz bir şekilde paylaştığı söylenilerek şirkete, 5 milyar dolar ceza kesildi.

5 kişilik komisyonda 2'ye karşı 3 oyla kabul edilen cezanın yanında FTC, Facebook'un gizlilik ve güvenlik konusunda bazı değişiklikler yapması için şirkete bir ay süre verdi.

Yapılacak olan bu değişikliklerin Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamalarının üçünde de uygulanması gerektiği belirtildi.

Bugüne kadar kullanıcı haklarını ihlal eden bir şirkete kesilen en büyük cezayı ödeyecek olan Facebook'un önümüzdeki yıllarda nasıl bir veri güvenliği politikası izleyeceği ise merak konusu.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.