Facebook Şifrenizi Hemen Değiştirin

Facebook, kullanıcıların şifrelerinin Facebook sunucularında okunabilir bir şekilde saklandığının tespit edildiğini söyledi.

Ali
Per, 21/03/2019 - 23:43
Güvenlik
Facebook Şifrenizi Hemen Değiştirin

Facebook bugün yayınladığı blog gönderisinde, kullanıcıların şifrelerinin Facebook sunucularında okunabilir bir şekilde saklandığının tespit edildiğini söyledi.

Pedro Canahuati tarafından paylaşılan gönderide, Ocak ayında rutin güvenlik incelemeleri sırasında bazı kullanıcı şifrelerinin sunucularda okunabilir olarak (düz metin) saklandığının tespit edildiği söylendi.

Canahuati, bu durumun dikkatlerini çektiğini çünkü giriş sistemlerinin şifreleri bazı teknikler kullanarak hashlediklerini söyledi. Araştırmaların devamında söz konusu soruna neden olan hataları giderdiklerini söyleyen Canahuati, hatadan etkilenen kullanıcılara tedbir amaçlı olarak bir bilgilendirme yapacaklarını söyledi.

Gönderide, hatadan etkilenen yüz milyonlarca Facebook Lite kullanıcısı, on milyonlarca Facebook kullanıcısı ve on binlerce Instagram kullanıcısı olduğu söylendi.

Ayrıca okunabilir şifrelerin bir veri ihlaline kurban gittiğine dair bir kanıt olmadığı ve bu okunabilir şifrelerin sadece şirket tarafından görüldüğü belirtildi.

Son olarak, söz konusu durumun bir veri ihlaline sebebiyet vermemesine rağmen şirket, kullanıcılarına Facebook ve Instagram şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.