Eurofins Scientific, Hackerlara Fidye Ödedi

BBC'nin haberine göre Eurofins Scientific, uğradığı fidye virüsü saldırısının ardından hackerlara fidye ödedi.

Ali
Pa, 07/07/2019 - 14:16
Güvenlik
Eurofins Scientific, Hackerlara Fidye Ödedi

Hükümetlere DNA testi, toksikoloji analizi, ateşli silahlar testi gibi test hizmetleri sunan bir şirket olan Eurofins Scientific, haziran ayının başında IT sistemlerine bir fidye virüsü saldırısı olduğunu duyurmuş ve sunucularının çoğunun kullanılamaz hale geldiğini belirtmişti.

Hackerlar, her fidye saldırısında olduğu gibi bu saldırıda da şirketten, verilerdeki şifreleri çözmek için para istiyordu. BBC'nin haberine göre Eurofins Scientific, hackerlara istedikleri fidyeyi verdi ve sistemlerini kurtardı.

Ödenen fidyenin miktarının bilinmediğini söyleyen BBC, yetkililerin soruşturma devam ettiği için konu hakkında yorum yapmaktan kaçındığını söyledi.

Söz konusu saldırılardan sonra şirket ve kolluk kuvvetleri birlikte çalışamamıştı çünkü şirketin sunucuları kullanılamaz durumdaydı. Bu durum İngiltere'de her yıl 70.000'den fazla ceza davasıyla ilgilenen Eurofins Scientific için oldukça kötüydü.

Şirket geçen hafta yaptığı açıklamada, "Mevcut sistemlerimizi ve altyapımızı daha da güvenli hale getirmek için siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalışıyoruz" demişti. Ayrıca hackerların müşterilere ait bilgileri ele geçirmediğini de söylemişti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.