"En Güvenli Tarayıcı Firefox"

Almanya Federal Bilgi Güvenliği Ofisi, popüler internet tarayıcılarında yaptıkları incelemeler sonucu en güvenli tarayıcının Firefox olduğunu söyledi.

Ali
Pa, 20/10/2019 - 23:41
Güvenlik
"En Güvenli Tarayıcı Firefox"

İnternet tarayıcıları, dünya üzerindeki tüm internet kullanıcılarının her gün kullandığı yazılımlardır ve bizlerin internetteki çoğu şeye ulaşmasını sağlarlar.

Bu tarayıcıların, doğal olarak güvenli olması ve kullanıcıları çeşitli siber saldırılara karşı koruması gerekiyor. Tarayıcıların arkalarındaki şirketler de bu güvenliği sağlamak için durmadan çalışıyorlar ve kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak istiyorlar.

Şirketlerin yaptığı çalışmalar neticesinde tarayıcılar arasında bir rekabet ortaya çıkıyor. Kullanıcılar ise bu rekabet arasında kendisi için en iyi olan tarayıcı seçmek istiyor ve ayrıca bazı kurumlar da kendi kullanıcıları veya kendi vatandaşları için en güvenli tarayıcıyı belirlemek için bazı araştırmalar yapıyor.

Bu kurumlardan biri de Almanya Federal Bilgi Güvenliği Ofisi (Almanca: Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik).

Bilgi Güvenliği Ofisi, Mozilla Firefox 68 (ESR), Google Chrome 76, Microsoft Internet Explorer 11 ve Microsoft Edge 44 tarayıcılarında yaptıkları testler sonucu en güvenli tarayıcıyı açıkladı.

Yetkililere göre bir tarayıcıda olması gereken güvenlik özellikleri, söz konusu tarayıcılar üzerinde test edildi ve tüm bu özellikleri taşıyan yalnızca Firefox oldu.

Ofis ilk olarak 2017 yılında devlet kurumlarının ve özel şirketlerin hangi tarayıcıyı kullanmaları gerektiği konusunda bir kılavuz yayınlamıştı. Şimdiye gelindiğinde ise bu kılavuz, tarayıcıların yeni özellikler kazanmasıyla güncellendi ve kurumlara en güvenli tarayıcı olarak Firefox önerildi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.