Ekvador Veri İhlalinde, Tutuklama Kararı

Geçtiğimiz günlerde Ekvador'da yaşanan ülke tarihinin en büyük veri ihlaline sebebiyet veren şirketin genel müdürü tutuklandı.

Ali
Çar, 18/09/2019 - 23:45
Güvenlik
Ekvador Veri İhlalinde, Tutuklama Kararı

vpnMentor araştırmacılarının geçtiğimiz günlerde yayınladığı blog gönderisinde ortaya çıkan ve Ekvador vatandaşlarını etkileyen veri ihlali olayında yeni gelişmeler yaşandı ve ortaya çıkan veri ihlaline sebebiyet veren veri analitiği şirketinin genel müdürü tutuklandı.

Araştırmacıların, 20 milyon kişinin kaydını korumasız bir sunucuda tuttuğunu tespit ettiği Novaestrat adlı şirketin genel müdürü tutuklanmadan önce pazartesi günü yapılan basın toplantısında yetkililer, veri ihlalinin yaşanmasına sebep olan şirket hakkında bir soruşturma başlattıklarını söyledi.

Yetkililer, şirketin sahip olduğu verilerin aslında sahip olunmaması gereken bilgiler olduğunu, şirkete ve yöneticilerine gizliliğin ihlali ve kişisel bilgilerin izinsiz dağıtılması suçlamasıyla soruşturma açılacağını söyledi.

Şirketin bu bilgileri nasıl topladığının araştırılmaya devam ettiğini söyleyen Telekomünikasyon ve Enformasyon Bakanlığı yetkilileri, şirketin devlet sunucularını istismar ettiğine dair bir kanıtın olmadığını söyledi.

Yetkililer, şirketin 2015 ile 2017 yılları arasında o zamanki hükümet ile bazı anlaşmalar yaptıkları sırada hükümet üzerinden bu bilgileri edinmiş olabileceklerini düşündüklerini söyledi.

Bakanlığın yaptığı açıklamanın ardından kolluk kuvvetleri hemen harekete geçti ve şirketin genel müdürü olan William Roberto G.'nin bulunduğu Novaestrat ofisine baskın düzenledi. Ofisteki bilgisayarlara el koyan polisler, Esmeraldas eyaletinde şirketin genel müdürünü tutukladı.

Ülke tarihinin en büyük veri ihlali olan bu olay hükümetin gelecekte yaşanabilecek veri ihlali olayları için önlem almasına neden oldu ve Ekvador cumhurbaşkanı, hükümet yetkililerinden yeni bir veri gizliliği yasası oluşturma sürecini hızlandırmalarını istedi.

Telekomünikasyon ve Enformasyon Bakanı Michelena Ayala ise internet sitesinden yaptığı açıklamada, bakanlığın son sekiz aydır yeni veri gizliliği yasası üzerinde çalıştığını, cumhurbaşkanının talimatının yerine getirileceğini ve önümüzdeki üç gün içerisinde meclise yeni bir yasa sunulacağını belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.