EasyDNS Müşterilerinin Başı Dertte Olabilir

Bazı müşterilerin gizli kalmasını istediği Whois bilgileri yayınlandı.

Ali
Pa, 04/11/2018 - 21:33
Güvenlik
EasyDNS Müşterilerinin Başı Dertte Olabilir

Kanada merkezli DNS ve web barındırma hizmetleri sağlayıcısı olan EasyDNS, geçtiğimiz günlerde 1500 müşterinin gizli kalması gereken Whois bilgilerinin gizliliğinin kalkmasıyla karşı karşıya kaldı.

25 Ekim günü yazılımsal bir hata nedeniyle Whois bilgilerini gizlemek isteyen 1500 müşterinin, Whois bilgileri (domain bilgileri) herhangi bir Whois sorgusu yapan kişi tarafından rahatlıkla görülebilir hale geldi ve bu durum 26 saat sürdü. Daha sonra ise söz konusu hata şirket yetkilileri tarafından fark edildi ve düzeltildi.

Şirket yetkilileri konu hakkında, "Yaşanan sorun nedeniyle Whois gizliliği olan domainler, Whois aracılığıyla sorgulandığında temel iletişim bilgileri görüntülendi" şeklinde bir açıklama yaptı. Ayrıca yetkililer, hatanın sebep olduğu durumun sadece domainlerin iletişim bilgilerini içerdiğini herhangi bir şifrenin yayınlanmadığını belirtti.

Son olarak yetkililer, Whois bilgilerine bakanların genellikle botlar olduğunu ve bu botların e-postalara spam içerikli mailler attığını yani endişe verici bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.