DSLR Makineler Hacklenebiliyor

CheckPoint araştırmacıları, Canon'un DSLR fotoğraf makinelerinde güvenlik zafiyeti buldu.

Ali
Sa, 13/08/2019 - 23:42
Güvenlik
DSLR Makineler Hacklenebiliyor

CheckPoint'teki siber güvenlik araştırmacıları, Canon'un DSLR makinelerindeki güvenlik zafiyetlerinin, makinelere fidye yazılımı bulaştırılmasına sebebiyet verdiğini söyledi.

Araştırmacılar, bulunan zafiyetlerin hem USB hem de Wi-Fi üzerinden istismar edilebileceğini ve hacklenen cihaza fidye yazılımı bulaştırılabileceğini, ardından fotoğraf makinesinin içindeki tüm fotoğrafların ve videoların şifrelenebileceğini söyledi.

Canon'un belirttiğine göre söz konusu zafiyet, EOS serisi DSLR makineleri ve aynasız makineleri etkiliyor.

Araştırmacılar, "Hackerlar, hem bilgisayarınıza hem de fotoğraf makinenize fidye yazılımı bulaştırarak fotoğraflarınızı rehin alabilir" dedi.

Araştırmacılar, zafiyetlerin istismar edilebilmesi için iki senaryo belirledi. Birinci senaryo, fidye yazılımı bulaşmış bir bilgisayarın fotoğraf makinesine USB üzerinden bağlanmasıyla ve ardından makineye fidye yazılımı bulaşmasıyla gerçekleşiyor.

İkinci senaryo ise fotoğraf makinesine yeterince yakınlaşan bir hackerın Wi-Fi üzerinden fidye yazılımını makineye bulaştırmasıyla gerçekleşiyor.

Araştırmacılar, geçtiğimiz Mart ayında zafiyetleri Canon'a bildirdi ancak şirket sadece EOS 80D modeli için bir güvenlik güncelleştirmesi yayınladı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.