CISA'den "Tatil Sezonu" Uyarısı

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı, tatil sezonu yaklaşırken vatandaşları siber saldırılara karşı uyardı.

Ali
Ct, 09/11/2019 - 23:45
Güvenlik
CISA'den "Tatil Sezonu" Uyarısı

ABD'de her sene kasım ayının başından aralık ayının sonuna kadar süren tatil sezonu çeşitli özel günlerin bir araya geldiği bir dönem. Bu dönemde Şükran Günü (Thanksgiving Day), Kara Cuma (Black Friday), Siber Pazartesi (Cyber Monday), Noel (Christmas) ve Yılbaşı Günü (New Year's Day) gibi günler kutlanıyor.

Genellikle bu günlerde birçok üretici, satıcı yılın diğer zamanlarına nazaran ürünlerinde büyük indirimler yapıyor ve bu, insanların o günlerde daha fazla alışveriş yapmasına olanak tanıyor.

Bu günlerde tüm satıcılar çok yüksek miktarlarda satış yapıyor ve tabi online alışveriş siteleri de bu satışlardan payını alıyor. Durum böyle olunca "tatil sezonu", hackerlar için online alışveriş yapan kişileri tuzağa düşürmek için mükemmel zamanlardan biri oluyor.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı (CISA) da bu durumu vatandaşlarına bildirmek için internet sitesinden bir duyuru yaptı.

CISA, vatandaşları bu tatil sezonu yaklaşırken olası phishing veya kötü amaçlı yazılım saldırıları gibi siber saldırılara karşı uyardı ve bazı önerilerde bulundu:

  • İstenmeyen e-postalardaki bağlantılara tıklamaktan kaçının ve e-posta eklerine karşı dikkatli olun.
  • Online alışveriş yaparken dikkatli olun.
  • Bağış yapmadan önce yardım kuruluşunun gerçekliğini doğrulayın (Söz konusu özel günlerde bazı insanlar çeşitli vakıflara veya yardım kuruluşlarına bağış yapmaktadır).
Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.