Çin'den ABD'ye Tepki

Çin, ABD'nin dün gündeme getirdiği "siber casusluk" suçlamalarını reddetti ve Dışişleri Bakanlığı tarafınca yazılı bir açıklama yaptı.

Ali
Cu, 21/12/2018 - 23:16
Güvenlik
Çin'den ABD'ye Tepki

Çin ile ABD arasında sık sık gündeme gelen bir siber mücadelenin varlığı tartışılmaz bir durum. İşte yine bu mücadelede yeni bir sayfa daha açıldı.

Dün ABD Adalet Bakanlığı, iki Çin vatandaşının bir "siber casusluk" kampanyası yürüttüklerini ve bu kampanyanın Çin hükümetinin bilgisi dahilinde gerçekleştirildiğini söylemişti. 

Söz konusu iki hackerın "Advanced Persitent Threat 10", "APT10" ve "Kırmızı Apollo" gibi çeşitli isimleri olan hacker grubu yoluyla 45 Amerikan teknoloji firması ve hükümet kuruluşundan bilgi çaldığı öne sürülmüştü.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan Rod Rosenstein, "Çin, bu eylemlerden sorumlu değilmiş gibi davranmakta zorluk çekecek." şeklinde bir değerlendirmede bulunmuştu.

İşte bu gelişmelerin ardından Çin, bu iddiaları yalanladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, "ABD tarafı sözde "siber casusluk" adı altında Çin'e karşı yersiz suçlamalarda bulunuyor ve kendini aldatıyor. Çin asla bunu kabul etmiyor." şeklinde yazılı bir açıklama yaptı.

Yaşanan tüm bu gelişmelere bakıldığında, Çin ile ABD arasındaki "siber mücadelenin" son hızıyla devam edeceği aşikâr.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.