Çin, ABD'ye Karşı Hack Faaliyetlerini Destekliyor

ABD hükümetinin hazırladığı bir raporda, Çin'in ABD teknolojisini çalmaya yönelik hack faaliyetlerine destek verdiği ve siber hırsızlık olaylarını engellemek için hiçbir çaba göstermediği belirtildi.

Said A.
Cu, 23/11/2018 - 23:13
Güvenlik
Çin, ABD'ye Karşı Hack Faaliyetlerini Destekliyor

ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Jinping arasında yapılan bir toplantı öncesinde ABD hükümetinin sunduğu bir raporda, Çin'in ABD teknolojisini çalmaya yönelik hack faaliyetlerine destek verdiği ve siber hırsızlık olaylarını engellemek için hiçbir çaba göstermediği belirtildi.

ABD Ticaret Temsilciliğinin hazırladığı rapora göre çeşitli siber güvenlik firmalarının incelemelerine göre; 2017 ikinci yarısıyla 2018 ilk yarısında bulut teknolojisi, nesnelerin interneti gibi alanlarda gerçekleşen saldırıların Çin devletinin desteklediği gruplar tarafından yapıldığı iddia edildi. Saldırılara maruz kalan diğer sektörler ise yapay zeka, biyomedikaller, sivil alan, alternatif enerji, robotik, demiryolu, tarım makineleri ve üst düzey tıbbi cihazlar olarak sıralanabilir. Ayrıca Çin menşeili bazı aktif olmayan hack gruplarının tekrar aktifleştiği belirtildi. Bu raporu destekleyen siber güvenlik şirketleri arasında CrowdStrike, FireEye bulunuyor.

Siber güvenlik şirketi Carbon Black'in yaptığı bir ankete göre Çin, siber güvenlik suçlarının kaynağı olarak görülmüştür. Ayrıca raporda Çin devletinin desteklediği hackerların saldırıları gizlemek için yeni yollar geliştirdiği ve hackerların çok az bir iz bıraktığı ifade edildi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.