CIA: Huawei'i Çin İstihbaratı Finanse Ediyor

CIA, telekomünikasyon devi Huawei hakkında bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporda Huawei'nin Çin istihbaratı tarafından finanse edildiği söylendi.

Ali
Pa, 21/04/2019 - 18:00
Güvenlik
CIA: Huawei'i Çin İstihbaratı Finanse Ediyor

CIA, telekomünikasyon devi Huawei hakkında bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporda Huawei'nin Çin istihbaratı tarafından finanse edildiği söylendi.

ABD, 5G teknolojisi için Huawei ürünlerini kullanmayacağını ve müttefiklerinin de Huawei ürünlerini kullanmaması gerektiğini her fırsatta dile getiriyor. ABD, Huawei'nin telekomünikasyon çözümlerini "siber güvenlik" endişeleri nedeniyle kullanmayacağını söylüyor.

ABD, Huawei'nin Çin istihbaratıyla ortak çalıştığını ve telekomünikasyon çözümleri sunduğu ülkelerden bazı bilgiler topladığını yani istihbarat faaliyetleri gerçekleştirdiğini iddia ediyor. ABD'nin bu iddiasına Huawei cephesinden ise Huawei'nin asla Çin istihbaratıyla çalışmadığı söyleniyor.

ABD ile Huawei arsında yaşanan ve bir mücadeleye dönüşen bu durum, CIA tarafından bir adım daha ileriye taşındı. CIA yayınladığı raporda, Huawei'nin kısmen Çin Ulusal Güvenlik Komisyonu, Halk Kurtuluş Ordusu ve Çin istihbaratı tarafından finanse edildiğini söyledi.

Yayınlanan bu rapor ABD'nin müttefiki olan İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada'nın istihbarat birimleriyle paylaşıldı.

Yayınlanan bu raporun, 5G teknolojisine geçmeyi düşünen ve telekomünikasyon çözümleri için bir şirket arayan ülkelerin, sektördeki en fazla pazar payına sahip olan Huawei'nin ürünlerini tercih etmemesine sebep olabileceği düşünülüyor.

ABD'nin siber güvenlik endişelerini düşünerek Huawei ürünlerini kullanmaması doğal bir yaklaşım olarak görülebilir ancak ABD'nin, müttefik olduğu ülkelere "Huawei'nin telekomünikasyon ürünlerini tercih etmezseniz, size ABD ürünlerini kullanmanız için her türlü desteği veririz" şeklinde mesajlar iletmiş olduğunu da belirtmekte fayda var.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.