Chrome, Veri Sızıntılarını Kontrol Edecek

Google Chrome'a gelecek olan yeni özellik, kullanıcıları veri sızıntıları konusunda uyaracak.

Ali
Çar, 21/08/2019 - 23:46
Güvenlik
Chrome, Veri Sızıntılarını Kontrol Edecek

Google, internet tarayıcısı Chrome'a ekleyeceği yeni özellikle kullanıcılarının şifrelerinin, bir veri ihlaline kurban gidip gitmediğini tespit edecek.

Bir veri ihlaline veya diğer adıyla sızıntısına kurban gitmek her internet kullanıcısı için kâbustur. Şu an için, bir siteye kayıt olduğunuzda o sitenin bir veri ihlaline kurban gidip gitmeyeceğini bilemezsiniz.

Eğer birde o siteye uzun bir süre girmediyseniz ve o site, bir veri ihlali yaşadıysa artık o sitede kullandığınız şifre hackerların eline geçmiş olur ve artık güvensizdir. Tabi bundan sizin haberiniz olmadığı için o şifreyi farklı yerlerde kullanmaya devam edersiniz ama bu tehlikeli bir durumdur.

İşte Google, bu tehlikeli durumu ortadan kaldırmak için Chrome'a yeni bir özellik ekleyecek.

"Password Checkup" olarak adlandırılan bu özellik, kullanıcıların kayıt oldukları siteleri sürekli kontrol edecek ve eğer o siteler bir veri ihlali yaşarsa ve ihlalde kullanıcıların da şifresi kurban gittiyse kullanıcılar uyarılacak.

Böylelikle kullanıcılar, kayıt oldukları siteler bir veri ihlali yaşadığında haberdar olacak ve sitedeki şifresini değiştirecek.

Bu özellik sayesinde, veri ihlali yaşayan sitelerin kullanıcıları, eskiye nazaran daha güvenli olacaklar çünkü hackerlar şifreleri kötüye kullanmadan şifrelerin değiştirilmesi kullanıcıları bir adım öne taşımış olacak.

Özelliğin, şu an için sadece masaüstü sürümlere gelmesi bekleniyor ve özelliği şimdi kullanmak isteyen kullanıcıların Chrome'un Canary sürümünü indirmesi gerekiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.