Cardplanet'in Sahibi Suçlu Bulundu

Siber saldırılar sonucu ele geçirilmiş banka ve kredi kartı verilerinin satıldığı Cardplanet'in sahibi suçlu bulundu.

Ali
Cu, 24/01/2020 - 23:53
Güvenlik
Cardplanet'in Sahibi Suçlu Bulundu

Siber saldırılar sonucu ele geçirilen banka ve kredi kartı bilgilerinin satıldığı bir internet sitesi olarak hizmet veren Cardplanet'in sahibi olan Aleksei Burkov'un ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuruyla suçlu bulunduğu söylendi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, siber saldırılar sonucu elde edilmiş banka ve kredi kartı bilgilerinin çoğunun ABD vatandaşlarına ait olduğu söylendi.

Satılan bu kart verilerinin kullanılması sonucu 20 milyon dolar değerinde satın alma işleminin gerçekleştiğini söyleyen yetkililer, Burkov'un başka bir internet sitesinin daha olduğunu söyledi.

Bu internet sitesi, hackerların siber saldırılar sonucu ele geçirdiği kimlik bilgilerini ve çeşitli siber saldırı hizmetlerini sattığı bir oluşumdu. Siteye üye olmak isteyen hackerların, sitedeki üyeler arasından kendilerine kefil bulmaları ve 5 bin dolar para vermeleri gerekiyordu. Bunun yapılmasındaki amaç kolluk kuvvetlerinin siteye erişimini engellemekti.

2015 yılında İsrail'de tutuklanan Aleksei Burkov, 11 Kasım 2019'da ABD'ye iade edildi ve dün ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuruyla, ödeme kartı sahtekarlığı, hackerlık ve diğer suçları kolaylaştırmaya yönelik iki internet sitesinin işletilmesiyle ilgili suçlamalardan suçlu bulunduğu ve şahıs hakkındaki cezanın 8 Mayıs 2020'de verilmesinin planlandığı söylendi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.