Capital One Saldırganına Tutuklama Kararı

ABD'nin en büyük bankalarından biri olan Capital One'a büyük bir veri ihlali yaşatan hacker için tutuklama kararı alındı.

Ali
Ct, 24/08/2019 - 20:59
Güvenlik
Capital One Saldırganına Tutuklama Kararı

ABD'nin en büyük bankalarından biri olan Capital One, geçtiğimiz ay 106 milyon müşterisinin etkilendiği bir veri ihlali yaşadığını duyurmuştu.

Yapılan duyuruda, ihlalin yaşanmasına sebep olan hackerın yakalandığı ve gözaltına alındığı da belirtilmişti. Ayrıca FBI, hackerın evinde yaptığı incelemelerde birçok dijital cihaz ele geçirmişti.

Hackerın (Paige Thompson) yakalanmasından itibaren devam eden dava sürecinde hackerın avukatları, müvekkillerinin denetimli olarak serbest bırakılmasını ve psikolojik tedavi görmesini mahkemeden talep ediyordu. Gerekçe olarak ise Thompson'ın aklî dengesinin yerinde olmadığı gösteriliyordu.

Ancak Seattle'daki hakim tarafından, savcılığın yaptığı incelemeler sonucu hackerın dava sonuçlanana kadar tutuklu kalması kararı alındı.

Mahkemenin bu kararı almasının nedeni olarak ise hackerın firar riskinin olması ve hâlâ başkalarına yönelik bir tehdit olması gösterildi.

Hackerın firar riskinin olmasının nedeni olarak ise eski mesajları gösterildi. Mahkemede Thompson'ın, Eylül 2018'deki bazı mesajlarında konuştuğu kişiye Meksika'ya gitmek istediğini söylediği belirtildi.

Savcılık, son yapılan duruşmada hackerın evinde yapılan incelemeler sonucu ele geçirilen cihazların içerisinde 30'dan fazla şirketten veya kurumdan çalınan verilerin olduğunu söyledi.

Ayrıca savcılık, tespit edilen bu verilerin henüz tamamının analiz edilmediğini ve bu yüzden mağdurların tamamının ortaya çıkmadığını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.