CamScanner'da Trojan Bulundu

100 milyondan fazla indirmeye sahip CamScanner uygulamasının ücretsiz sürümünde trojan bulundu.

Ali
Çar, 28/08/2019 - 00:37
Güvenlik
CamScanner'da Trojan Bulundu

Kaspersky araştırmacıları, Play Store'da 100 milyondan fazla indirme sayısına ulaşan görüntü tarama uygulaması CamScanner'da trojan buldu.

CamScanner'ın ücretsiz sürümünde keşfedilen trojan, cihazın kontrolünün uzaktan ele geçirilmesine ve depolanan verilerin çalınmasına sebep oluyor.

Araştırmacılar, trojanın uygulamanın kendi içerisinde bulunmadığını, uygulamada çıkan 3. taraf reklamların içerisinde bulunduğunu söyledi.

Söz konusu trojan, hackerlara cihazlara kötü amaçlı yazılım yükleme olanağı veriyor ve böylelikle hackerlar, cihazlar üzerinde istedikleri gibi davranabiliyorlar.

Kaspersky, uygulama için son zamanlarda yapılan kullanıcı yorumlarında uygulama hakkında tuhaf davranışların bildirildiğini söyledi.

Araştırmacılar, yaptıkları tespitlerin ardından vakit kaybetmeden Google'a durumu bildirdi ve uygulama hemen Play Store'dan kaldırıldı. Ayrıca Kaspersky, uygulama kaldırılmadan önceki son güncellemede trojanın uygulamadan kaldırıldığını söyledi.

Ancak araştırmacılar, uygulamanın farklı cihazlar için farklı sürümleri olduğu için hâlen kullanıcıların risk altında olduğunu ve bu yüzden CamScanner'ın ücretsiz sürümlerinin indirilmemesi gerektiğini ve hâlen uygulamayı kullanan kişilerin telefonlarından uygulamayı kaldırmaları gerektiğini söyledi.

Uygulamanın ücretli sürümünde 3. taraf reklamlar bulunmadığından kullanıcılar bu sürümü kullanmaya devam edebilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.