Bulgaristan'da Bir Hacker Tutuklandı

Bulgaristan kolluk kuvvetleri, 2017 yılından beri çeşitli şirketleri hackleyen ve kullanıcı verilerini satan "Instakilla" kod adlı hackerı tutukladı.

Ali
Sa, 11/08/2020 - 02:40
Güvenlik
Bulgaristan'da Bir Hacker Tutuklandı

Bulgaristan kolluk kuvvetleri, son birkaç yıldır aktif bir hacker olan ve çeşitli şirketleri hackleyen "Instakilla" kod adlı hackerı tutukladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Bulgaristan'ın Plovdiv şehrinde iki hackerın evine baskın düzenlendi ve bu baskında çok sayıda bilgisayara, akıllı telefona, USB belleğe ve kripto paraya el konuldu.

Adı açıklanmayan şahıslardan birinin 2017 yılından beri faaliyet gösteren "Instakilla" olduğu tespit edildi. Söz konusu hacker, 2019 yılında Bulgaristan Ulusal Gelir Kurumu'nun hacklenmesi olayında, kurumu hackleyen hackerlar arasında olmasa da kurumdan elde edilen verilerin hack forumlarında paylaşılmasını sağlayan kişiydi.

Hacker, bu yılın başlarında bir bilgisayar oyunu olan Stalker'ın forumunu hackleyerek 1,2 milyon kullanıcı kaydının bir hacker forumunda satışa sundu. Ayrıca hacker aynı forumda, Bulgaristan merkezli iki şirketin verileri de dahil olmak üzere birden fazla şirketin verilerini satıyordu (Hacklenen çoğu web sitesi, forumdu).

ZDNet'in geçtiğimiz Mayıs ayında konuştuğu hacker, güvenlik açığı barındıran vBulletin forumlarını hackleme amacı güden bir kişi olarak tanımlanıyor.

Bulgaristan yetkililerinin hakkında fazla ayrıntı vermediği şahsın, basına yansımayan başka siber saldırılar düzenleyip düzenlemediği bilinmiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.