BMDS'ler Savunmasız Durumda

ABD Savunma Bakanlığı Genel Müdürlük Ofisi tarafından, ABD balistik füze savunma sistemlerinin siber saldırılara açık olduğu tespit edildi ve bu konuda bir rapor yayınlandı.

Ali
Pa, 16/12/2018 - 22:55
Güvenlik
BMDS'ler Savunmasız Durumda

Balistik füze savunma sistemleri pek çok ülkenin hava ve kara saldırılarına karşı ana savunma çözümlerinin başında gelmektedir. Pek çok ülke balistik füze savunma sistemlerini kullanarak uzak noktalardaki askeri tehditleri ortadan kaldırabilmektedir.

ABD'de balistik füze savunma sistemlerine sahiptir ve dünya üzerindeki en iyi balistik füze savunma sistemlerine sahip ülkelerden biridir.

Ancak bu hafta "ABD Savunma Bakanlığı Genel Müdürlük Ofisi" tarafından, ABD balistik füze savunma sistemlerinin siber saldırılara açık olduğu tespit edildi ve bu konuda bir rapor yayınlandı.

Yayınlanan raporda, söz konusu sistemlerin siber tehditlere karşı bazı zafiyetler içerdiği ve bu zafiyetlerin giderilmesi için ağ yöneticilerinin gerekli tedbirleri almadığı söylendi.

Yayınlanan raporda tespit edilen ve yetkililerin yerine getirmediği bazı görevler ise şunlar:

  • BMDS (balistik füze savunma sistemi) teknik bilgilerine erişmek için çok faktörlü kimlik doğrulama sistemleri kullanmamak.
  • Bazı ağ zafiyetlerini gidermemek.
  • BMDS teknik bilgi iletişimini şifrelememek.

ABD Savunma Bakanlığı Genel Müdürlük Ofisi, balistik füze savunma sistemlerinde tespit ettikleri bu zafiyetlerin giderilmesi için yetkililere bazı önerilerde bulundu. Bu öneriler; çok faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak, güvenlik açıklarını zamanında gidermek ve olası siber saldırılara karşı bazı testler yapmak, şeklinde sıralandı. Ayrıca bu önerilerin haricinde tesislerde personellerin hareketlerini izlemek için güvenlik kameralarının kurulması gerektiği de yapılan öneriler arasında yer aldı.

Son olarak, yayınlanan raporda balistik füze savunma sistemlerinin siber saldırılara karşı güvenli olmasının ülke güvenliği için son derece önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.