Bir Hacker, Onlarca Yıl Hapis Cezası Alabilir

Bir Kazakistan vatandaşı, dünya çapında birçok devlet kurumuna ve şirkete siber saldırı düzenlemekten dolayı onlarca yıl hapis cezası alabilir.

Ali
Per, 09/07/2020 - 02:12
Güvenlik
Bir Hacker, Onlarca Yıl Hapis Cezası Alabilir

ABD Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı iddianameye göre bir Kazakistan vatandaşı, dünya çapında birçok devlet kurumuna ve şirkete siber saldırı düzenlemekten dolayı onlarca yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

İddianameye göre Kazakistan vatandaşı olan 37 yaşındaki Andrey Turchin (Kod adı: fxmsp), en az Ekim 2017'den Aralık 2018'e kadar olan süreçte dünya çapında yüzlerce kurumu ve kuruluşu hedef aldı.

Yine iddianameye göre Turchin ve suç ortakları, çeşitli kurumsal kuruluşlara, eğitim kurumlarına ve devlet kurumlarına, çeşitli siber saldırı tekniklerini kullanarak erişmişti ve bu kurbanların 30'dan fazlası ABD'de bulunuyordu.

Hackerın, genellikle internete açık olarak duran RDP portlarını tespit ettiğini ardından brute force saldırısı düzenleyerek ağın içerisine girdiğini söyleyen yetkililer, hackerın içeri sızdıktan sonra ise kullanıcı oturum açma bilgilerini ele geçirmek ve daha sonra bu ağa tekrardan erişmek için kötü amaçlı kod kullandığını, ayrıca sisteme kurulan kötü amaçlı yazılımların tespit edilmesini engellemek için antivirüs yazılımlarının ayarlarını değiştirdiğini belirtti.

Yetkililer, hackerın ve ortaklarının daha sonra "Exploit.in, fuckav.ru, Club2Card, Altenen, Blackhacker, Omerta, Sniff3r ve L33t" gibi hack forumları üzerinden diğer hackerlara, ele geçirdikleri ağların erişimini sattıklarını söyledi.

İddianamede, "Fiyatlar genellikle kurbana, sisteme erişim ve kontrol derecesine bağlı olarak birkaç bin dolardan, bazı durumlarda yüz binlerce dolara kadar değişiyordu" denildi.

Yetkililer, "fxmsp" kod adlı hacker ve ortaklarının bu satışlardan ne kadar gelir elde ettiğinin bilinmediğini ancak gelirin önemli bir miktar olduğunu, şüphelinin işlediği birden fazla suçtan dolayı onlarca yıl hapis cezası alabileceğini, ayrıca Kazakistan'daki soruşturmanın devam ettiğini ve şüphelinin, söz konusu suçlamalardan dolayı hâlâ tutuklanmadığını belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.