Avast, Jumpshot'ı Kapatıyor

Antivirüs yazılımları üreticisi Avast, geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan "gizlilik olaylarından" ötürü iştiraki olduğu Jumpshot'ı kapatıyor.

Ali
Cu, 31/01/2020 - 18:36
Güvenlik
Avast, Jumpshot'ı Kapatıyor

Geçtiğimiz günlerde Avast ve iştiraki olduğu Jumpshot ile ilgili yaşanan "gizlilik olayları" nedeniyle Avast, Jumpshot'ın operasyonlarının durdurulacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Motherboard ve PCMag tarafından yayınlanan haberler, antivirüs yazılımları üreticisi Avast'ın, antivirüs yazılımına sahip olan kullanıcıların tarayıcılarındaki aktivite verilerini (Tarayıcı geçmişi vb.) topladığını ve Jumpshot'a gönderdiğini, Avast'ın iştiraki olan Jumpshot'ın ise bu verileri, Microsoft, Google, McKinsey ve Pepsi gibi müşterilere sattığını söylüyordu.

Avast, antivirüs yazılımlarını kuran kişilerin karşısına çıkardıkları bir "onay bildirisi" ile kullanıcılara, sözleşmeyi onayladıkları takdirde Jumpshot'a, tarama geçmişlerinden türetilmiş ve tanımlanmamış bir veri kümesi sağlayacaklarını söylüyordu.

Motherboard ve PCMag, şirkete kullanıcı gizliliğini nasıl koruduğuna dair ve şirketin bazı sözleşmelerinin ayrıntıları hakkında sorular sordu. Avast ise cevap olarak, toplanan veriler arasında ad, e-posta adresi ve iletişim bilgileri gibi kişisel verilerin olmadığını söyledi.

Bazı uzmanlar, anonimleştirilmiş olarak toplanan bu verilerin anlamlaştırılmasının mümkün olduğunu söyledi, bazı uzmanlar ise bunun mümkün olmadığını söyledi.

Şimdi ise Avast CEO'su Ondrej Vlcek, Jumpshot'ın veri toplamayı bırakacağını ve şirketin tüm operasyonlarının durdurulacağını söyledi.

Ondrej Vlcek, "Verdiğimiz karar, yüzlerce sadık Jumpshot çalışanını ve onlarca müşterisini etkileyecek olsa da kesinlikle yapılacak doğru şey budur" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.