Ankara'ya Siber Güvenlik Merkezi Açıldı

Türk Telekom 2009 yılından beri kamu kurumları ve kurumsal şirketlere sunduğu "siber güvenlik" hizmetini, Ankara'da açtığı yeni "siber güvenlik merkeziyle" daha da büyütüyor.

Ali
Sa, 25/12/2018 - 23:06
Güvenlik
Ankara'ya Siber Güvenlik Merkezi Açıldı

Siber güvenlik merkezleri, siber güvenlik şirketleri, bilişim şirketleri veya devletler tarafından kurulan, siber güvenlik uzmanlarını bir araya toplayan, siber tehditleri tespit eden ve ortadan kaldıran merkezlere denir.

Türk Telekom 2009 yılından beri kamu kurumları ve kurumsal şirketlere sunduğu "siber güvenlik" hizmetini, Ankara'da açtığı yeni "siber güvenlik merkeziyle" daha da büyütüyor.

Türk Telekom'un yaptığı açıklamaya göre yeni açılan bu merkez 1500 metrekarelik bir alana kurulu. Merkez, kritik veri ve altyapıya sahip kamu kurumları ve kurumsal şirketlere uçtan uca siber güvenlik çözümleri sunacak.

Merkezin açılış toplantısında konuşan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Türkiye'deki siber suçların yaklaşık %3 olduğunu, siber suçlarda %23 ile ABD'nin başı çektiğini söyledi. Kıraç ayrıca, Dünya genelinde siber saldırı oranlarının her geçen gün arttığını, 2017'de %2.1 oranında siber saldırının Türkiye'yi hedef aldığını, 2018'in ilk yarısında dünyada ise toplam 2.8 milyon DDoS atağının gerçekleştiğini ve aylık oranda da siber saldırıların arttığını söyledi.

Kıraç, açılış toplantısındaki konuşmasına, "Şu an yaklaşık bini aşkın kurumsal müşterimize siber güvenlik hizmetleri sunuyoruz. Türkiye'nin en büyük siber güvenlik operatörü olarak, ülkenin en büyük siber güvenlik merkezinde Türkiye'yi günümüzün ve geleceğin siber saldırılarına karşı korumaya devam edeceğiz. Siber saldırıların boyutları artmaya başladı. Seçim döneminde ya da bazı sosyal olaylar zamanında saldırılar oluyor ama bunlar artık rutin hale geldi. Biz günlük yaklaşık 15-20 müşterimize belli boyutlarda saldırı geldiğini görüyoruz." şeklinde devam etti.

Son olarak yapılan toplantıda, Türkiye'nin siber güvenlik yatırımlarının 100 milyon dolar civarında olduğu, dünyada ise bu harcamaların 35 milyar dolar civarında olduğu belirtildi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.