Almanya'daki Dark Web Sığınağı Çökertildi

Almanya kolluk kuvvetleri tarafından eski bir NATO üssüne kurulmuş olan bir dark web veri merkezi ele geçirildi.

Ali
Pt, 30/09/2019 - 23:50
Güvenlik
Almanya'daki Dark Web Sığınağı Çökertildi

Alman polisi cuma günü yaptığı açıklamada, eski bir NATO üssünde birçok dark web platformuna sunucu hizmeti sunan veri merkezinin ele geçirildiğini söyledi.

Traben-Trarbach adındaki kasabaya yaklaşık 600'den fazla kolluk kuvveti personeli tarafından gerçekleştirilen operasyon eski bir NATO üssünde bulunan veri merkezini hedef aldı.

DW'nin haberine göre polisler, 1.3 hektarlık bir arazide kurulu olan, güvenlik kameralarıyla korunan, yeraltında beş katı bulunan ve 5.000 metrekarelik sığınağa baskın yaptıklarında 200 sunucuyu ele geçirdi. Ayrıca polis sunucuların yanında belgeler, cep telefonları ve yüklü miktarda parayı da ele geçirdi.

Sunucuların içinde uyuşturucu, silah, sahte belgeler gibi ürünlerin yasa dışı satışlarını gerçekleştiren internet siteleri bulunuyordu ve yapılan incelemeler sonucunda daha önceden kapatılan dark web'in en büyük 2. pazarı olan Wall Street Market'in de bu sunucularda barındırıldığı söylendi.

Polis, yaşları 20 ila 59 arasında değişen 13 kişiyi tutukladıklarını, çete liderinin 59 yaşında Hollandalı bir adam olduğunu, 2013 yılında veri merkezini kurduğunu ve resmi ikametgah adresi Singapur olmasına rağmen ele geçirilen sığınakta yaşadığını belirtti.

Son olarak, sunucularda barındırılan verilerin tamamının analiz edilmesinin çok uzun süreceği belirtildi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.