Alcatel Telefonlarda Zararlı Yazılım Bulundu

Bir siber güvenlik firması olan Upstream tarafından Alcatel telefonlarda zararlı yazılım keşfedildi.

Ali
Ct, 12/01/2019 - 23:54
Güvenlik
Alcatel Telefonlarda Zararlı Yazılım Bulundu

Zararlı yazılımlar genellikle hackerlar tarafından cihazlara bulaştırılır ama bazen şirketler de ürettikleri ürünlere kullanıcıların verilerini toplayan zararlı yazılımlar yükleyebilir ve bu durumdan kamuoyunun haberi olursa şirketler maddi ve manevi olarak zarar görür.

Alcatel'in akıllı telefonlarında, kullanıcıların verilerini toplayarak şirket sunucularına gönderen kötü amaçlı bir yazılım keşfedildi.

Söz konusu zararlı yazılım bizzat Alcatel tarafından geliştirilen bir hava durumu uygulaması. Bu uygulama telefonların sistem uygulamalarından biri yani bu uygulamanın zararlı olabileceği çoğu kullanıcının aklına bile gelmeyebilir.

Upstream siber güvenlik şirketi tarafından tespit edilen zararlı yazılımın Pixi 4 ve A3 Max modellerinde olduğu söylendi. Upstream tarafından yayınlanan raporda, söz konusu uygulamanın içindeki zararlı yazılımın, kullanıcıların IMEI, e-posta ve konum bilgileri gibi verilerini topladığı ve bunları şirket sunucularına gönderdiği tespit edildi. Ayrıca uygulamanın aylık 50 MB ile 250 MB veri tüketimi yaptığı da raporda belirtildi.

Bu uygulama, Google Play Store'da da kullanıcılara sunulmuş ve 10 milyondan fazla indirilmişti. Daha sonra güvenlik gerekçesiyle uygulama, cihazlardan ve Play Store'dan kaldırılmıştı.

Kötü amaçlı yazılımın şirket tarafından geliştirilmiş olan uygulamaya nasıl bulaştığı ise henüz bilinmiyor. Bir iddiaya göre uygulama geliştiricilerinden birinin bilgisayarına yapılan siber saldırı sonucunda, kötü amaçlı yazılım uygulamaya yerleştirildi. Bir diğer iddiaya göre ise şirket, bu uygulamayı kullanarak kullanıcı verilerinin toplanmasını bizzat kendisi istedi.

Son iddianın gerçek olması pek muhtemel zira zararlı yazılım sayesinde toplanan verilerin şirket sunucularına gönderilmesi bunu kanıtlar nitelikte.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.