ABD, Yabancı Elektrik Ekipmanlarının Kullanımını Yasaklıyor

ABD, elektrik üretim şirketlerinin yabancı elektrik ekipmanlarını kullanmasını, güvenlik endişeleri nedeniyle yasaklıyor.

Ali
Pt, 04/05/2020 - 00:53
Güvenlik
ABD, Yabancı Elektrik Ekipmanlarının Kullanımını Yasaklıyor

ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanan ve Beyaz Saray tarafından yayınlanan yeni bir yürütme emrine göre elektrik üreten şirketlerin, yabancı ülkelerde üretilmiş çeşitli elektrik üretim ekipmanlarını kullanması yasaklandı.

Yürütme emrine göre ABD dışında üretilen ekipmanlar, başka devletler tarafından elektrik altyapılarına siber saldırı düzenlemek için kullanılabilir.

Başkan Trump, yabancı ülkelerin ABD toplu güç sistemlerini giderek daha fazla tehdit ettiğini, bu yüzden elektrik sistemlerine yapılacak başarılı saldırıların ekonomi, sağlık ve güvenlik için bir risk oluşturacağını söyledi.

ABD Enerji Bakanlığı sekreteri, "Toplu güç sistemlerinin yabancı tehditlerin saldırısına karşı korunması zorunludur. Bu yürütme emri, yabancı devletlerin kritik elektrik altyapımızı hedefleme kabiliyetlerini büyük ölçüde azaltacaktır" dedi.

Yayınlanan yürütme emrinde, şimdiye kadar elektrik sistemlerine düzenlenen herhangi bir siber saldırıdan bahsedilmezken, çok sık olmamasına rağmen geçtiğimiz yıllarda Rusya ve İran destekli APT gruplarının elektrik sistemlerine siber saldırılar düzenlediği biliniyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.