ABD Mahkemesinden Emsal Karar

ABD'nin Illinois eyaletinde, mahkeme tarafından "kişisel verilerin gizliliği" konusunda emsal bir karar alındı.

Ali
Pa, 27/01/2019 - 23:17
Güvenlik
ABD Mahkemesinden Emsal Karar

Kişisel verilerin gizliliğini sağlamak teknoloji geliştikçe daha zor bir hal almakta. Kullanıcıların kişisel bilgileri, sosyal medya platformları, teknoloji şirketleri, internet siteleri vb. gibi oluşumlar tarafından toplanmakta ve bu bilgiler arasında parmak izleri, retina bilgisi, yüz tanıma verileri yer almakta.

Şirketler veya benzeri oluşumlar, toplanan bu bilgilerin koruma altında olduğunu ve asla üçüncü taraflarla paylaşılmadığını gizlilik politikalarında belirtiyor. Şirketlerin, belirttikleri bu durumlara ne kadar bağlı kaldıkları veya kalmaya çalıştıkları ise medyaya yansıyan "veri ihlalleri" haberleriyle ortaya çıkıyor.

Şirketlerin kişisel verileri izinsiz toplamasının, kullanıcılar için bir sorun teşkil ettiğini düşünebilirsiniz. İşte bu sorunun önümüzdeki zamanlarda giderilebilmesi mümkün olabilir zira ABD'nin Illinois eyaletinde mahkeme tarafından "kişisel verilerin gizliliği" konusunda emsal bir karar alındı.

Illinois eyaletinde yer alan Six Flags isimli tema parkı, 14 yaşında bir çocuğun parmak izinin, ailesinin ve kendisinin rızası olmadan alınması nedeni ile dava edildi. Tema parkı yetkilileri, kişinin parmak izinin hiçbir yerde kullanılmadığını ve kişinin hiçbir şekilde bir zarar görmediğini mahkemeye bildirdi. Ancak mahkeme, tema parkını suçlu buldu ve eyalette yürürlüğe girmesi için emsal bir karar aldı.

Alınan karara göre şahıslar izinleri olmadan toplanan veriler için şirketleri dava edebilecekler. Aynı zamanda kişilerin, dava açılabilmesi için toplanan kişisel verilerden zarar görmüş olması gerekmiyor. Mahkemenin bu kararı almasının nedeni ise şirketler tarafından toplanan kişisel verilerin güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığı endişesi olarak gösteriliyor.

Ayrıca, kişilerden izin almadan toplanan kişisel veriler yüzünden dava edilen şirketler, davacıya tazminat ödemek durumunda kalacaklar.

Kişisel verileri koruduklarını söyleyen şirketler, söz konusu eyalette yürürlüğe giren karara tepki gösterirken, vatandaşlar karara gayet olumlu bakıyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.